Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 11:55 Autor: Krzysztof Rapp

Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych

Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Jarczak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.
Jak tłumaczył, zbiorniki z osadem czyszczącym nie zostały zalane.

- Nie doszło do zalania zbiorników z osadem czynnym, natomiast może się pojawić inne zagrożenie polegające na tym, że w wyniku braku prądu ustaje natlenianie i w tym momencie ten osad obumiera. Stąd kolejne wyzwanie przed oczyszczalniami dotyczące odbudowania tego. Wydaje mi się, że tym pierwszym, najważniejszym elementem jest udrożnienie systemu, żeby te ścieki spływały jednak do oczyszczalni. A samo oczyszczanie, mechaniczne czy później odtworzenie biologiczne, to jest ten kolejny etap - mówi gość Radia Opole.

Zapytaliśmy też, jak rzeki poradzą sobie ze ściekami, które teraz często bezpośrednio do nich trafiają? Zdaniem Wojciecha Jarczaka w takiej masie wody zostaną rozcieńczone i nie grozi nam jakieś duże skażenie.

- Większym zagrożeniem na tę chwilę jest zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z tego, że nie działają przepompownie tych ścieków i ścieki gdzieniegdzie wylewają się wprost na ulice. Tu jest zagrożenie i tutaj w pierwszej kolejności powinny być kierowane działania na udrożnienie tych systemów odprowadzania ścieków - odpowiada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.

Jak przekazuje nasz gość, jak dotąd nie ma też informacji, żeby powstały jakieś większe zanieczyszczenia czy skażenia z powodu zrzutów przemysłowych w naszym regionie.
Wojciech Jarczak cz.1
Wojciech Jarczak cz.2

Zobacz także

2024-09-20, godz. 19:50, Wiadomości z regionu Przeciek w Przełęku opanowany Przeciek wału w Przełęku został zabezpieczony, rzeka wróciła do koryta, a woda nie przedostaje się już do Białej Nyskiej i na Zamłynie - informuje Daniel Palimąka, starosta nyski. » więcej 2024-09-20, godz. 19:44, Wiadomości z regionu "Głuchołazy nie zostały same" - do hali GOSIR-u zjeżdża pomoc nie tylko z Polski [ZDJĘCIA] 'To tak naprawdę zarządzanie chaosem' - słyszymy od wolontariuszy pracujących w magazynie darów utworzonym w hali sportowej głuchołaskiego GOSiR-u. » więcej 2024-09-20, godz. 18:50, Wiadomości z regionu Wolontariusze kancelarii prezydenta jadą do Głuchołaz Grupa blisko 30 wolontariuszy Kancelarii Prezydenta RP i Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyruszyła w piątek do Głuchołaz, by pomóc mieszkańcom tej miejscowości w usuwaniu skutków powodzi - podała Kancelaria Prezydenta. Wiozą ze… » więcej 2024-09-20, godz. 18:39, Wiadomości z regionu "To kropla w morzu potrzeb". Mieszkańcy Lewina Brzeskiego wnioskują o pomoc doraźną W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lewinie Brzeskim ruszyło przyjmowanie wniosków o pomoc doraźną dla powodzian. Na najpilniejsze potrzeby można otrzymać do 10 tysięcy złotych - 8 tysięcy z opieki społecznej i 2 tysiące… » więcej 2024-09-20, godz. 18:25, Wiadomości z regionu W Głuchołazach wodociąg trzeba uzupełniać. Pomagają ościenne gminy Kolejni mieszkańcy Głuchołaz odzyskują dostęp do bieżącej wody. Dziś (20.09) jej dostawy przywrócono między innymi dla mieszkańców Rynku i ulicy Kościuszki. » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »