Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 11:55 Autor: Krzysztof Rapp

Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych

Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Jarczak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.
Jak tłumaczył, zbiorniki z osadem czyszczącym nie zostały zalane.

- Nie doszło do zalania zbiorników z osadem czynnym, natomiast może się pojawić inne zagrożenie polegające na tym, że w wyniku braku prądu ustaje natlenianie i w tym momencie ten osad obumiera. Stąd kolejne wyzwanie przed oczyszczalniami dotyczące odbudowania tego. Wydaje mi się, że tym pierwszym, najważniejszym elementem jest udrożnienie systemu, żeby te ścieki spływały jednak do oczyszczalni. A samo oczyszczanie, mechaniczne czy później odtworzenie biologiczne, to jest ten kolejny etap - mówi gość Radia Opole.

Zapytaliśmy też, jak rzeki poradzą sobie ze ściekami, które teraz często bezpośrednio do nich trafiają? Zdaniem Wojciecha Jarczaka w takiej masie wody zostaną rozcieńczone i nie grozi nam jakieś duże skażenie.

- Większym zagrożeniem na tę chwilę jest zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z tego, że nie działają przepompownie tych ścieków i ścieki gdzieniegdzie wylewają się wprost na ulice. Tu jest zagrożenie i tutaj w pierwszej kolejności powinny być kierowane działania na udrożnienie tych systemów odprowadzania ścieków - odpowiada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.

Jak przekazuje nasz gość, jak dotąd nie ma też informacji, żeby powstały jakieś większe zanieczyszczenia czy skażenia z powodu zrzutów przemysłowych w naszym regionie.
Wojciech Jarczak cz.1
Wojciech Jarczak cz.2

Zobacz także

2024-09-13, godz. 07:00, Wiadomości z regionu "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady Mieszkańcy Czarnowąs nad Małą Panwią obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. » więcej 2024-09-13, godz. 06:53, Wiadomości z regionu Służby w stanie najwyższej gotowości. Na razie jest spokojnie, ale sytuacja jest dynamiczna - Na razie nie odnotowano żadnych interwencji strażaków związanych z intensywnymi opadami deszczu, ale sytuacja jest dynamiczna - powiedział Radiu Opole kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. » więcej 2024-09-12, godz. 21:20, Wiadomości z regionu W Opolu powołano sztab kryzysowy. Jest apel do mieszkańców! W Opolu przygotowano 110 tysięcy worków a także piasek. Osoby, które potrzebują takiego wsparcia proszone są o kontakt z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami telefonów 77 44 61 077 lub 77 54 11 340. » więcej 2024-09-12, godz. 21:20, Wiadomości z regionu "Pół miliona worków, rękawy i sprzęt". Wojewoda zapewnia, że służby są w gotowości - Przed nami ogromne wyzwanie i jesteśmy gotowi na najgorsze scenariusze - informuje wojewoda opolski Monika Jurek w związku z zapowiadanymi w województwie opolskim intensywnymi opadami deszczu. Podczas konferencji prasowej zapewniła… » więcej 2024-09-12, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Pawłowiczki raczej bezpieczne, gorzej w Bierawie. Samorządowcy o spodziewanych ulewach 'Od wielu lat powtarzamy, że nasza gmina została opuszczona przez państwo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej'. Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa, podniósł stopień gotowości wobec niepokojących prognoz o kilkudniowych ulewac… » więcej
127128129130131132133
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »