Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 11:55 Autor: Krzysztof Rapp

Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych

Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Wojciech Jarczak [fot. Radio Opole]
Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Wojciech Jarczak, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.
Jak tłumaczył, zbiorniki z osadem czyszczącym nie zostały zalane.

- Nie doszło do zalania zbiorników z osadem czynnym, natomiast może się pojawić inne zagrożenie polegające na tym, że w wyniku braku prądu ustaje natlenianie i w tym momencie ten osad obumiera. Stąd kolejne wyzwanie przed oczyszczalniami dotyczące odbudowania tego. Wydaje mi się, że tym pierwszym, najważniejszym elementem jest udrożnienie systemu, żeby te ścieki spływały jednak do oczyszczalni. A samo oczyszczanie, mechaniczne czy później odtworzenie biologiczne, to jest ten kolejny etap - mówi gość Radia Opole.

Zapytaliśmy też, jak rzeki poradzą sobie ze ściekami, które teraz często bezpośrednio do nich trafiają? Zdaniem Wojciecha Jarczaka w takiej masie wody zostaną rozcieńczone i nie grozi nam jakieś duże skażenie.

- Większym zagrożeniem na tę chwilę jest zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne wynikające z tego, że nie działają przepompownie tych ścieków i ścieki gdzieniegdzie wylewają się wprost na ulice. Tu jest zagrożenie i tutaj w pierwszej kolejności powinny być kierowane działania na udrożnienie tych systemów odprowadzania ścieków - odpowiada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Opolu.

Jak przekazuje nasz gość, jak dotąd nie ma też informacji, żeby powstały jakieś większe zanieczyszczenia czy skażenia z powodu zrzutów przemysłowych w naszym regionie.
Wojciech Jarczak cz.1
Wojciech Jarczak cz.2

Zobacz także

2024-09-13, godz. 16:09, Wiadomości z regionu Nie tylko Odra. W gminie Cisek służby przyglądają się również dwóm potokom 'Traktujemy obecną sytuację bardzo poważnie, bo pamiętamy o tragicznej historii powodziowej gminy Cisek'. Kamila Kostka z miejscowego magistratu informuje, że jak na razie trwają prace prewencyjne. » więcej 2024-09-13, godz. 15:28, Wiadomości z regionu Głogówek ogłasza pogotowie przeciwpowodziowe. Wody w Osobłodze przybywa - W związku z rosnącym stanem Osobłogi i trwającymi opadami wprowadzam z dniem 13 września 2024 roku o godz. 16.00 stan pogotowia przeciwpowodziowego i stan alarmowy - przekazuje Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. » więcej 2024-09-13, godz. 14:35, Wiadomości z regionu Osobłoga na razie nie zagraża gminie Głogówek. Daleko do stanu ostrzegawczego i alarmowego Aktualnie sytuacja na Osobłodze jest pod kontrolą. Taką informację przekazuje Radiu Opole Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. » więcej 2024-09-13, godz. 14:32, Wiadomości z regionu Biała Głuchołaska w Głuchołazach sięgnęła stanu ostrzegawczego [AKTUALIZACJA] Jak wskazują mapy IMGW Biała Głuchołaska w Głuchołazach dobiła do stanu ostrzegawczego, który wynosi tam 90 cm. Dodajmy, stan alarmowy w tym miejscu to 120 cm » więcej 2024-09-13, godz. 13:40, Wiadomości z regionu Mieszkańcy Opola pobierają worki z piaskiem i zabezpieczają posesje - Już nie raz zalało nas przy obfitych opadach, dlatego dmuchamy na zimne i zabezpieczamy piwnice - mówią mieszkańcy dzielnic Zaodrze i Szczepanowice w Opolu, którzy przyjeżdżają do strażaków ochotników po worki i piasek. Taka… » więcej
123124125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »