Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-15, 19:00 Autor: IAR (oprac. Justyna Maćkowiak)

Most tymczasowy w Krapkowicach gotowy. Zostanie oddany do użytku przed świętami

Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Wojsko zbudowało kolejny most tymczasowy na zalanych terenach. Mieszkańcy Krapkowic znów będą połączeni ze światem przeprawą. Żołnierze w ramach operacji Feniks zakończyli budowę przeprawy tymczasowej. Most powstał obok zniszczonego mostu, w ciągu drogi krajowej numer 45. Teraz lokalne władze odpowiadają za przeprowadzenie prób obciążeniowych oraz dokończenie dróg dojazdowych do mostu. Ma do tego dojść jeszcze przed świętami.
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał Krzysztof Stańczyk, który jest odpowiedzialny za działania żołnierzy na zniszczonych przez powódź terenach, powiedział, że przeprawa powstała na bazie wojskowej konstrukcji DMS-65. - To jest jeden z sześciu mostów, które planujemy oddać jako tymczasowe przeprawy mostowe jeszcze przed świętami. To jest przede wszystkim ułatwienie komunikacji, bo odległości, które do tej pory mieszkańcy lokalnej społeczności muszą pokonywać, są dość znaczne. Most tymczasowy naprawdę ułatwi komunikację w niektórych przypadkach z godziny do 5 minut.

Most w Krapkowicach będzie drugim, jaki armia zbudowała na terenach popowodziowych. Pierwszy powstał w Głuchołazach. Dotychczasowy most w Krapkowicach w ciągu drogi numer 45 zniszczyła niewielka rzeka Osobłoga podczas wrześniowej powodzi. Woda napierała z olbrzymią siłą - zniszczeniu uległa przeprawa oraz nasyp z trasą dojazdową.

Na terenach, które ucierpiały w trakcie powodzi, trwa operacja Feniks. Aktualnie w odbudowę zniszczeń zaangażowanych jest około czterech tysięcy wojskowych. Operacja została przedłużona do kwietnia przyszłego roku.
Krzysztof Stańczyk

Zobacz także

2024-09-19, godz. 16:00, O Radiu Ważne informacje dotyczące leków Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem… » więcej 2024-09-19, godz. 15:34, Interwencja Radia Opole Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej rozgłośni: żywność, chemia, środki czystości, woda, czyli to, co najbardziej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:00, Wiadomości z regionu "Cała fala poszła na moje gospodarstwo". Kolejny dzień sprzątania w powiecie głubczyckim Kolejny dzień wielkiego sprzątania po przejściu wielkiej wody w powiecie głubczyckim. W Wiechowicach i Dzierżkowicach w gminie Branice najbardziej ucierpieli mieszkańcy, których domy są położone najbliżej przepraw mostowych z Republiką… » więcej 2024-09-19, godz. 14:58, Wiadomości z regionu W Opolu stały poziom Odry. "Cały czas monitorujemy sytuację" Stan Odry w Opolu utrzymuje się w tej chwili na stałym poziomie - informuje prezydent Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2024-09-19, godz. 14:54, Publicystyka w Radiu Opole Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" (19.09) o pomocy pracownikom i przedsiębiorcom z terenów zalanych wodą Jak skutecznie pomóc pracownikom i przedsiębiorcom z terenów, które ucierpiały podczas powodzi? Czy wystarczy deklaracja pomocy finansowej czy też powinien to być znacznie szerszy plan, uwzględniający na przykład kwestie psychologiczne… » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »