Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-15, 19:00 Autor: IAR (oprac. Justyna Maćkowiak)

Most tymczasowy w Krapkowicach gotowy. Zostanie oddany do użytku przed świętami

Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Wojsko zbudowało kolejny most tymczasowy na zalanych terenach. Mieszkańcy Krapkowic znów będą połączeni ze światem przeprawą. Żołnierze w ramach operacji Feniks zakończyli budowę przeprawy tymczasowej. Most powstał obok zniszczonego mostu, w ciągu drogi krajowej numer 45. Teraz lokalne władze odpowiadają za przeprowadzenie prób obciążeniowych oraz dokończenie dróg dojazdowych do mostu. Ma do tego dojść jeszcze przed świętami.
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał Krzysztof Stańczyk, który jest odpowiedzialny za działania żołnierzy na zniszczonych przez powódź terenach, powiedział, że przeprawa powstała na bazie wojskowej konstrukcji DMS-65. - To jest jeden z sześciu mostów, które planujemy oddać jako tymczasowe przeprawy mostowe jeszcze przed świętami. To jest przede wszystkim ułatwienie komunikacji, bo odległości, które do tej pory mieszkańcy lokalnej społeczności muszą pokonywać, są dość znaczne. Most tymczasowy naprawdę ułatwi komunikację w niektórych przypadkach z godziny do 5 minut.

Most w Krapkowicach będzie drugim, jaki armia zbudowała na terenach popowodziowych. Pierwszy powstał w Głuchołazach. Dotychczasowy most w Krapkowicach w ciągu drogi numer 45 zniszczyła niewielka rzeka Osobłoga podczas wrześniowej powodzi. Woda napierała z olbrzymią siłą - zniszczeniu uległa przeprawa oraz nasyp z trasą dojazdową.

Na terenach, które ucierpiały w trakcie powodzi, trwa operacja Feniks. Aktualnie w odbudowę zniszczeń zaangażowanych jest około czterech tysięcy wojskowych. Operacja została przedłużona do kwietnia przyszłego roku.
Krzysztof Stańczyk

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »