Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-15, 19:00 Autor: IAR (oprac. Justyna Maćkowiak)

Most tymczasowy w Krapkowicach gotowy. Zostanie oddany do użytku przed świętami

Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Budowa tymczasowych mostów w Krapkowicach fot. Maciej Sonik
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Tymczasowa kładka na uszkodzonym moście na DK45 nad Osobłogą [fot. Adam Dubiński]
Wojsko zbudowało kolejny most tymczasowy na zalanych terenach. Mieszkańcy Krapkowic znów będą połączeni ze światem przeprawą. Żołnierze w ramach operacji Feniks zakończyli budowę przeprawy tymczasowej. Most powstał obok zniszczonego mostu, w ciągu drogi krajowej numer 45. Teraz lokalne władze odpowiadają za przeprowadzenie prób obciążeniowych oraz dokończenie dróg dojazdowych do mostu. Ma do tego dojść jeszcze przed świętami.
Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, generał Krzysztof Stańczyk, który jest odpowiedzialny za działania żołnierzy na zniszczonych przez powódź terenach, powiedział, że przeprawa powstała na bazie wojskowej konstrukcji DMS-65. - To jest jeden z sześciu mostów, które planujemy oddać jako tymczasowe przeprawy mostowe jeszcze przed świętami. To jest przede wszystkim ułatwienie komunikacji, bo odległości, które do tej pory mieszkańcy lokalnej społeczności muszą pokonywać, są dość znaczne. Most tymczasowy naprawdę ułatwi komunikację w niektórych przypadkach z godziny do 5 minut.

Most w Krapkowicach będzie drugim, jaki armia zbudowała na terenach popowodziowych. Pierwszy powstał w Głuchołazach. Dotychczasowy most w Krapkowicach w ciągu drogi numer 45 zniszczyła niewielka rzeka Osobłoga podczas wrześniowej powodzi. Woda napierała z olbrzymią siłą - zniszczeniu uległa przeprawa oraz nasyp z trasą dojazdową.

Na terenach, które ucierpiały w trakcie powodzi, trwa operacja Feniks. Aktualnie w odbudowę zniszczeń zaangażowanych jest około czterech tysięcy wojskowych. Operacja została przedłużona do kwietnia przyszłego roku.
Krzysztof Stańczyk

Zobacz także

2024-09-17, godz. 13:20, Wiadomości z regionu Zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe. Decyzja Wód Polskich Wody Polskie w Gliwicach wprowadziły tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Obostrzenie dotyczy też województwa opolskiego. » więcej 2024-09-17, godz. 13:16, Wiadomości z regionu Infolinia urzędu marszałkowskiego dla powodzian Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego utworzył infolinię dotyczącą niesienia szerokiej pomocy powodzianom. » więcej 2024-09-17, godz. 13:05, Wiadomości z regionu "Dementujemy plotki". Zbiornik Racibórz Dolny pracuje stabilnie Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo. Nie ma żadnego dodatkowego zrzutu wody. Napełnienie na godzinę 12:00 wyniosło 147 mln m3. » więcej 2024-09-17, godz. 12:56, Publicystyka w Radiu Opole Kryzys powodziowy: aktualizacja sytuacji z Nysy i Brzegu oraz apel o weryfikację informacji [16.09.2024] W popołudniowym programie Radia Opole na bieżąco śledziliśmy sytuację hydrologiczną w regionie. Artur Kamiński, dyrektor Nyskiego ZOZ-u, ogłosił zakończenie ewakuacji szpitala i zapowiedział rozmowy z NFZ-em w celu utworzenia… » więcej 2024-09-17, godz. 12:32, Dobry wieczór, tu Opole "Jak trwoga, to do ekologa" - prof. Krystyna Słodczyk o powodzi Sił natury nie da się do końca okiełznać, ale można ograniczyć skutki jej 'gniewu'. Mieliśmy lekcję w 1997 roku, teraz mamy kolejną. Pytanie brzmi: czy czegoś się z nich uczymy? Zastanawialiśmy się nad tym wspólnie z prof. Krystyną… » więcej
979899100101102103
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »