Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-08, 15:55 Autor: Witold Wośtak

Krapkowickie starostwo gotowe do budowy mostu tymczasowego na Osobłodze

Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Most Krapkowice/Żywocice - fot archiwum
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Wizyta Marcina Kierwińskiego w Krapkowicach [fot. www.facebook.com/Starosta Krapkowicki Maciej Sonik]
Kiedy rozpocznie się budowa mostu tymczasowego na Osobłodze między Krapkowicami a Żywocicami? Przeprawa na drodze numer 45 została uszkodzona w połowie września podczas powodzi.
To jednak inwestycja zupełnie niezależna od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak informuje starosta Maciej Sonik, samorząd zrobił już wszystko, czego wymaga się do budowy przeprawy w nowym śladzie. Są wszystkie zgody, jest pozwolenie budowlane oraz projekt. Złożono prawidłowy wniosek i trwa oczekiwanie na decyzję wojewody Moniki Jurek.

- Czekamy też na zmiany legislacyjne, które pozwolą finansować sto procent tego zadania z budżetu państwa - mówi Maciej Sonik.

- Z tego, co słyszałem, po uzgodnieniach z urzędem wojewódzkim, powinniśmy spodziewać się decyzji na dniach. My ze swojej strony potrzebujemy tak naprawdę dwóch lub trzech dni jeszcze na ostateczny wybór wykonawcy, który będzie to robić w trybie prawa zamówień publicznych, ale z wolnej ręki lub w trybie negocjacji bez ogłoszenia. W związku z tym mówimy o dość szybkim trybie.

Nowy most tymczasowy ma kosztować 6 milionów złotych. Zdaniem starosty Sonika, przeprawa będzie gotowa w cztery tygodnie od momentu pozyskania dofinansowania. Wojsko przygotowało teren, niedługo przywiezie dwie konstrukcje DMS 65 mające po 39 metrów długości, czyli osobne przeprawy dla obu kierunków jazdy. Starostwo wybuduje 300 metrów dróg dojazdowych i przyczółki oraz zainstaluje konstrukcję.

Dodajmy, po zamontowaniu kładki w tym miejscu przez Osobłogę mogą przedostać się jedynie piesi oraz rowerzyści.
Maciej Sonik

Zobacz także

2024-10-16, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Zbudują nową przepompownię ścieków. Pozwoli to uniknąć zalewania ulicy Oławskiej w Brzegu Ulica Oławska w Brzegu może uniknąć zalewania w przypadku kolejnych wysokich stanów na Odrze. Miejskie wodociągi planują zmiany w funkcjonowaniu przepompowni ścieków obsługujących tę część miasta. » więcej 2024-10-16, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym… » więcej 2024-10-15, godz. 16:10, Wiadomości z regionu Uszkodzone przez powódź przygraniczne mosty w gminie Branice czekają na odbudowę Wójt Branic Sebastian Baca apeluje do władz wojewódzkich i rządu o pomoc w odbudowie i remoncie zniszczonych w czasie powodzi mostów na granicy z Czechami. Z czterech funkcjonujących w gminie, przejezdny warunkowo jest tylko jeden most… » więcej 2024-10-15, godz. 11:09, Gospodarka Brzeg przygotowuje plan przebudowy systemu oczyszczalnia ścieków Około 20 milionów złotych może kosztować popowodziowy remont i przebudowa brzeskiego systemu oczyszczania ścieków. Inwestycja pozwoliłaby uniknąć kolejnych wyłączeń w sytuacji zwiększonych poziomów wody w Odrze. » więcej 2024-10-15, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Zostają na 8 tygodni. Żołnierze Bundeswehry pomagają w usuwaniu skutków wielkiej wody Osiem tygodni - tak długo mają pracować niemieccy żołnierze przy usuwaniu skutków wielkiej wody w gminie Głuchołazy. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »