Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 17:06 Autor: Daniel Klimczak

Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi

Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Naukowcy biorą udział w oględzinach, które pozwalają między innymi występować o wypłatę zasiłków na odbudowę domów. Jak mówi prof. Damian Bęben z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej, pocieszające jest, że w wielu przypadkach woda nie naruszyła stabilności budynków mieszkalnych.

- To cały czas trwa, w zeszłym tygodniu też nasi przedstawiciele byli w Lewinie Kłodzkim, gdzie straty były bardzo duże i cały czas te wizyty w domach odbywają się. A zniszczenia generalnie to piwnice, parter, należy wymienić tynki, izolację, stolarkę okienną. W większości przypadków nie było jakiegoś zagrożenia, przynajmniej w tych, co braliśmy udział, odnośnie bezpieczeństwa, zagrożenia nośności tych budynków.

W popołudniowej rozmowie Radia Opole, naukowiec wskazywał też na pozytywne wnioski płynące z prowadzonych przez jego zespół badań zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

- Wspomnę pana doktora Przemysława Jakiela, który jest specjalistą od mostów zabytkowych. Został poproszony do Barda, Lewina Kłodzkiego, Kłodzka. Sytuacja z tymi mostami nie jest taka tragiczna. Oczywiście należy je wyremontować, na przykład most w Lewinie Kłodzkim, taki już symboliczny most, wygląda na zniszczony, ale ta konstrukcja nośna, te łuki są w dość dobrym stanie. Należy po prostu uzupełnić zasypkę tych mostów łukowych, poręcze, nawierzchnię.

Naukowcy z Opola w ciągu trzech tygodni dokonali oględzin ponad 200 budynków mieszkalnych i kilkunastu dróg.
prof. Damian Bęben
prof. Damian Bęben

Zobacz także

2024-09-18, godz. 13:31, Wiadomości z regionu Trwa umacnianie wałów w gminie Popielów. Do akcji wkroczyło wojsko a mieszkańcy są proszeni o pomoc Walka o Popielowską Kolonię i Stare Siołkowice w gminie Popielów trwa. Od wczoraj pojawiły się przecieki w wałach, które są stale uzupełniane. Do pracy przy uszczelnianiu wałów w Popielowskiej Kolonii skierowano żołnierzy z 34… » więcej 2024-09-18, godz. 13:10, Dobry wieczór, tu Opole "Pozytywnych zjawisk jest dużo więcej w porównaniu do jednostek, które dopuszczają się szabrownictwa" - ks. Wojciech Pracki W natłoku dramatycznych i przygnębiających wydarzeń, przebija się krzepiący promyk: to ludzka solidarność i życzliwość. Na wszystkich terenach, które zniszczyła powódź mieszkańcy natychmiast biorą się do pracy dla siebie… » więcej 2024-09-18, godz. 12:46, Wiadomości z regionu WSSE o dostępie do wody bieżącej w regionie [WAŻNE INFORMACJE] W wielu miejscach województwa jest problem z wodą bieżącą. Poniżej pełne zestawienie przesłane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epodemiologiczną. » więcej 2024-09-18, godz. 12:32, Wiadomości z regionu Gmina Paczków po przejściu fali. "Najbardziej potrzeba rąk do pracy" [ZDJĘCIA] - Zaczynamy szacować straty po zejściu wielkiej wody w gminie - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. » więcej 2024-09-18, godz. 12:12, Wiadomości z regionu Potrzebny ciepły posiłek dla ratowników medycznych! Wesprzyj tych, którzy pomagają ratować powodzian Blisko 120 ratowników Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego nieustannie jest angażowanych do pomocy na terenach poszkodowanych przez powódź. Medyków można wesprzeć wodą i ciepłym posiłkiem, który pozwoli im się zregenerować… » więcej
84858687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »