Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 17:06 Autor: Daniel Klimczak

Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi

Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Naukowcy biorą udział w oględzinach, które pozwalają między innymi występować o wypłatę zasiłków na odbudowę domów. Jak mówi prof. Damian Bęben z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej, pocieszające jest, że w wielu przypadkach woda nie naruszyła stabilności budynków mieszkalnych.

- To cały czas trwa, w zeszłym tygodniu też nasi przedstawiciele byli w Lewinie Kłodzkim, gdzie straty były bardzo duże i cały czas te wizyty w domach odbywają się. A zniszczenia generalnie to piwnice, parter, należy wymienić tynki, izolację, stolarkę okienną. W większości przypadków nie było jakiegoś zagrożenia, przynajmniej w tych, co braliśmy udział, odnośnie bezpieczeństwa, zagrożenia nośności tych budynków.

W popołudniowej rozmowie Radia Opole, naukowiec wskazywał też na pozytywne wnioski płynące z prowadzonych przez jego zespół badań zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

- Wspomnę pana doktora Przemysława Jakiela, który jest specjalistą od mostów zabytkowych. Został poproszony do Barda, Lewina Kłodzkiego, Kłodzka. Sytuacja z tymi mostami nie jest taka tragiczna. Oczywiście należy je wyremontować, na przykład most w Lewinie Kłodzkim, taki już symboliczny most, wygląda na zniszczony, ale ta konstrukcja nośna, te łuki są w dość dobrym stanie. Należy po prostu uzupełnić zasypkę tych mostów łukowych, poręcze, nawierzchnię.

Naukowcy z Opola w ciągu trzech tygodni dokonali oględzin ponad 200 budynków mieszkalnych i kilkunastu dróg.
prof. Damian Bęben
prof. Damian Bęben

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »