Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-05, 17:06 Autor: Daniel Klimczak

Naukowcy z Opola oceniają zniszczenia po powodzi

Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Zniszczenia po powodzi - zdjęcie ilustracyjne [fot. Jędrzej Łuczak]
Naukowcy z Opola wśród ekspertów oceniających skutki tegorocznej powodzi. 10-osobowy zespół z Politechniki Opolskiej sprawdza, w jaki sposób woda wpłynęła na stabilność budynków mieszkalnych oraz dróg i mostów na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.
Naukowcy biorą udział w oględzinach, które pozwalają między innymi występować o wypłatę zasiłków na odbudowę domów. Jak mówi prof. Damian Bęben z wydziału budownictwa i architektury Politechniki Opolskiej, pocieszające jest, że w wielu przypadkach woda nie naruszyła stabilności budynków mieszkalnych.

- To cały czas trwa, w zeszłym tygodniu też nasi przedstawiciele byli w Lewinie Kłodzkim, gdzie straty były bardzo duże i cały czas te wizyty w domach odbywają się. A zniszczenia generalnie to piwnice, parter, należy wymienić tynki, izolację, stolarkę okienną. W większości przypadków nie było jakiegoś zagrożenia, przynajmniej w tych, co braliśmy udział, odnośnie bezpieczeństwa, zagrożenia nośności tych budynków.

W popołudniowej rozmowie Radia Opole, naukowiec wskazywał też na pozytywne wnioski płynące z prowadzonych przez jego zespół badań zabytków w Kotlinie Kłodzkiej.

- Wspomnę pana doktora Przemysława Jakiela, który jest specjalistą od mostów zabytkowych. Został poproszony do Barda, Lewina Kłodzkiego, Kłodzka. Sytuacja z tymi mostami nie jest taka tragiczna. Oczywiście należy je wyremontować, na przykład most w Lewinie Kłodzkim, taki już symboliczny most, wygląda na zniszczony, ale ta konstrukcja nośna, te łuki są w dość dobrym stanie. Należy po prostu uzupełnić zasypkę tych mostów łukowych, poręcze, nawierzchnię.

Naukowcy z Opola w ciągu trzech tygodni dokonali oględzin ponad 200 budynków mieszkalnych i kilkunastu dróg.
prof. Damian Bęben
prof. Damian Bęben

Zobacz także

2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej 2024-10-02, godz. 12:55, Wiadomości z regionu Branice liczą na pomoc po powodzi. "Skala zniszczeń jest ogromna" Gmina Branice to jedno z miejsc na mapie Opolszczyzny, które najmocniej ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. W sumie około 70 posesji w takich miejscowościach jak Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice zostało zalanych przez… » więcej 2024-10-02, godz. 10:14, Wiadomości z regionu W październiku powinno udać się przywrócić ogrzewanie głuchołaskich szkół i domu seniora Prawdopodobnie do końca października uda się uruchomić centralne ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej gminy Głuchołazy. » więcej 2024-10-02, godz. 09:59, Wiadomości z regionu "Chaos komunikacyjny w tym krytycznym momencie był ogromny". Burmistrz Nysy gościem Radia Opole - Zalania części miasta można było uniknąć. I nie jest to tylko moje zdanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz. - Jak przyznała prezes Wód Polskich, do zalania Nysy ze strony Nysy Kłodzkiej… » więcej
26272829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »