Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-11-03, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg na razie nie wprowadza ulg dla firm poszkodowanych w czasie powodzi. "Nie możemy obniżać podatków do przodu"

Panorama Brzegu [fot. UM Brzeg]
Panorama Brzegu [fot. UM Brzeg]
Brzeg na razie nie wprowadził ulg podatkowych dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli na skutek powodzi.
Według szacunków magistratu, takich firm jest około 30. Jak mówi wiceburmistrz Witold Kustra, kilka z nich ucierpiało w znacznym stopniu.

- Zostały zalane drogie urządzenia, maszyny i hale produkcyjne. Nie robiliśmy takiej szczegółowej analizy odnośnie strat, jakie ponieśli. Na to jeszcze przyjdzie czas.

Do tej pory miasto nie zdecydowało się na pomoc dla tych firm. Takie rozwiązania wprowadzono w czasie pandemii COVID-19, kiedy to firmy wynajmujące lokale od miasta mogły ubiegać się o obniżkę opłaty do symbolicznej złotówki. Ulgi wprowadzono też na czynsze za ogródki gastronomiczne, podatek od nieruchomości czy opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu. Jak jednak słyszymy, tym razem nie sięgnięto po podobne ulgi, choć niewykluczone, że zmieni się to w przyszłości.

- Nie mamy takiej możliwości, żeby obniżać podatki do przodu. Jesteśmy przygotowani na to, jeżeli przedsiębiorcy wykażą, że ich sytuacja na tyle się pogorszyła, że nie są w stanie realizować swoich zobowiązań, jeśli chodzi o opłacanie podatków na bieżąco, będziemy rozpatrywali takie wnioski i tyle jesteśmy w stanie zrobić.

Przypomnijmy, że Brzeg nie ucierpiał w znaczący sposób w czasie tegorocznej powodzi. Częściowemu zalaniu uległa miejska wyspa na prawym brzegu Odry, a także ulica Oławska, gdzie wybiła kanalizacja. Zdecydowana większość miasta pozostała nietknięta.
Witold Kustra
Witold Kustra

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »