Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 09:46 Autor: Witold Wośtak

We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody

Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
"Byle do wiosny" i "jakoś musimy przetrwać". Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata.
Większość stara się wykorzystywać każdy dzień słonecznej i ciepłej, jak na koniec października pogody, by jak najbardziej zabezpieczyć dom przed zimą.

- Potrzeba opału, jak na razie zbieram drewno we wsi - mówi jeden z mieszkańców.
- Jestem praktycznie już po robocie, bo poważniejsza praca czeka mnie dopiero na wiosnę. Będę coś działać, kiedy ściany obeschną trochę, a na razie wszystko jest mokre. Na razie nie staram się o materiały budowlane, bo nie mam gdzie trzymać ich - na dworze to byłoby bez sensu. Jakoś dajemy sobie radę, gmina też jakoś stara się, bo dostałem kuchenkę elektryczną i pralkę. Co będzie dalej, to dopiero zobaczymy.

Jedno z małżeństw czeka na odgrzybienie tynków i zbijanie posadzek. Kobieta zwraca uwagę, że cegły są bardzo wilgotne.

- Cegły mają od 60 do 100 procent wilgotności, więc suszenie potrwa jeszcze naprawdę długo. Palimy w piecu, trochę osuszamy i trochę wietrzymy, ale mimo wszystko przydałby nam się koniecznie węgiel. Nie ma węgla, więc nie mamy czym palić, żeby osuszać. Nie da się korzystać tylko z osuszacza.

Jak mówi jeden z rolników, prace idą pomału do przodu i udało się nieco wysuszyć piwnice.

- Człowiek psychicznie już nie za bardzo wytrzymuje to wszystko, bo to straty duże, a ubezpieczyciele raczej ciężko rozmawiają z człowiekiem. Udało mi się odpalić piec. Choć on jest zardzewiały, jeszcze jakoś daje radę, ale nie wiem, jak długo on jeszcze wytrzyma. Codziennie osuszam i ogrzewam, żeby to podeschło trochę. Jeśli przyjdą przymrozki, będzie źle.

Mieszkańcy Wronowa są zgodni, że wiosną będzie duże zapotrzebowanie między innymi na cement, regipsy, szpachle i kleje.

Szerszą relację z Wronowa zaprezentujemy w dzisiejszym (29.10) magazynie Reporterski Obraz Dnia.
Mieszkaniec
Mieszkanka
Rolnik

Zobacz także

2024-09-17, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Brzeg czeka na falę wezbraniową. Obradował sztab kryzysowy W brzeskim magistracie od 08:00 trwa posiedzenie sztabu kryzysowego. Na razie woda z Odry nie wdziera się do lewobrzeżnej części miasta, ale zalana jest miejska wyspą. » więcej 2024-09-17, godz. 08:29, O Radiu Stan klęski żywiołowej w części województwa Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenach dotkniętych powodzią. Rozporządzenie obejmuje część obszarów województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Stan klęski ma obowiązywać przez 30 dni. Dla mieszkańców… » więcej 2024-09-17, godz. 08:08, Wiadomości z regionu Niewielki przeciek w zbiorniku Racibórz Dolny. Zapełnienie wynosi 78 procent Wody Polskie RZWG w Gliwicach informują, że stwierdzono niewielki wyciek na przedpolu zbiornika Racibórz Dolny. Do godziny 5:00 rano zbiornik przyjął 144 mln m3 wody, co stanowi 78 procent jego pojemności. » więcej 2024-09-17, godz. 07:10, Wiadomości z regionu GDDKiA: wiele odcinków dróg jest zamkniętych. [LISTA UTRUDNIEŃ] Wiele dróg krajowych w woj. opolskim nadal jest zamkniętych. Największe problemy występują na krajowej '40'. Komunikacja jest przerwana po zerwaniu mostu tymczasowego w Głuchołazach. » więcej 2024-09-17, godz. 07:00, Wiadomości z regionu Urząd wojewódzki chce objąć stanem klęski żywiołowej siedem powiatów Do 7 powiatów województwa opolskiego prawdopodobnie zostanie rozszerzony stan klęski żywiołowej. Taką rekomendację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wysłał Opolski Urząd Wojewódzki. Po zebraniu wojewódzkiego zespołu… » więcej
96979899100101102
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »