Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 09:46 Autor: Witold Wośtak

We Wronowie walka z czasem. Powodzianie wykorzystują każdy dzień ładnej pogody

Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Wronów, 28.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
"Byle do wiosny" i "jakoś musimy przetrwać". Takie głosy słychać najczęściej od mieszkańców Wronowa w gminie Lewin Brzeski sześć tygodni po powodzi oraz niemal całkowitym odcięciu miejscowości od świata.
Większość stara się wykorzystywać każdy dzień słonecznej i ciepłej, jak na koniec października pogody, by jak najbardziej zabezpieczyć dom przed zimą.

- Potrzeba opału, jak na razie zbieram drewno we wsi - mówi jeden z mieszkańców.
- Jestem praktycznie już po robocie, bo poważniejsza praca czeka mnie dopiero na wiosnę. Będę coś działać, kiedy ściany obeschną trochę, a na razie wszystko jest mokre. Na razie nie staram się o materiały budowlane, bo nie mam gdzie trzymać ich - na dworze to byłoby bez sensu. Jakoś dajemy sobie radę, gmina też jakoś stara się, bo dostałem kuchenkę elektryczną i pralkę. Co będzie dalej, to dopiero zobaczymy.

Jedno z małżeństw czeka na odgrzybienie tynków i zbijanie posadzek. Kobieta zwraca uwagę, że cegły są bardzo wilgotne.

- Cegły mają od 60 do 100 procent wilgotności, więc suszenie potrwa jeszcze naprawdę długo. Palimy w piecu, trochę osuszamy i trochę wietrzymy, ale mimo wszystko przydałby nam się koniecznie węgiel. Nie ma węgla, więc nie mamy czym palić, żeby osuszać. Nie da się korzystać tylko z osuszacza.

Jak mówi jeden z rolników, prace idą pomału do przodu i udało się nieco wysuszyć piwnice.

- Człowiek psychicznie już nie za bardzo wytrzymuje to wszystko, bo to straty duże, a ubezpieczyciele raczej ciężko rozmawiają z człowiekiem. Udało mi się odpalić piec. Choć on jest zardzewiały, jeszcze jakoś daje radę, ale nie wiem, jak długo on jeszcze wytrzyma. Codziennie osuszam i ogrzewam, żeby to podeschło trochę. Jeśli przyjdą przymrozki, będzie źle.

Mieszkańcy Wronowa są zgodni, że wiosną będzie duże zapotrzebowanie między innymi na cement, regipsy, szpachle i kleje.

Szerszą relację z Wronowa zaprezentujemy w dzisiejszym (29.10) magazynie Reporterski Obraz Dnia.
Mieszkaniec
Mieszkanka
Rolnik

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »