Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-24, 17:01 Autor: Adam Wołek

Mieszkańcy Nysy z popowodziowymi petycjami. "Chcemy być bezpieczni"

Mieszkańcy Nysy piszą popowodziowe petycje i zbieraja podpisy [fot. Adam Wołek]
Mieszkańcy Nysy piszą popowodziowe petycje i zbieraja podpisy [fot. Adam Wołek]
Przez kilka następnych dni mieszkańcy Nysy mogą składać podpisy pod petycją dotyczącą m.in. konieczności budowy kanału ulgi.
Inwestycja miałaby w przyszłości uchronić miasto i ościenne miejscowości przed powodzią. Pomysłodawcami akcji są nyscy radni oraz przedsiębiorcy.

- Nie ma na co czekać, trzeba działać - powiedziała Małgorzata Gruszka, prezes Nyskiego Klubu Biznesu. - Apelujemy o natychmiastowe rozpoczęcie budowy tego kanału. Zapewni on nam skuteczną ochronę przed powodziami. Drugi punkt naszej petycji to jest zmiana procedur zarządzania wodami, tak by samorządy mogły mieć wpływ na decyzje w sytuacjach kryzysowych.

Śladem mieszkańców Lewina Brzeskiego nysanie chcą złożyć pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim.

- Jesteśmy przekonani, że ogromu tragedii można było uniknąć, podejmując decyzje wcześniej - dodaje Piotr Czuczman, przedsiębiorca z Nysy. - Jesteśmy geodetami i braliśmy czynny udział w przebudowie koryta rzeki i zbiornika, więc wiemy jakie możliwości. Uważamy, że gdyby ta woda była spuszczana dużo wcześniej, to prawdopodobnie ta fala nie byłaby tak wysoka.

- Uważamy, że na Opolszczyźnie powinno powstać RZGW - mówi Adam Zelent, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nysie. - Byłoby bezpośrednio skorelowane z naszymi samorządami. Miałoby mieć decydujący wpływ na to, jak regulować kaskadę naszych 4 zbiorników: Topoli, Kozielna, Otmuchowskiego i Nyskiego. Decydują o nas inne województwa.

Podpisy pod petycją można składać online lub osobiście w Hali Nysa od 16:00, a w sobotę (26.10) od 9:00.
Małgorzata Gruszka
Piotr Czuczman
Adam Zelent

Zobacz także

2024-09-29, godz. 09:04, Wiadomości z regionu Głubczyce zaczynają szacowanie strat po powodzi. Najbardziej ucierpiały drogi 5-6 milionów złotych - na taką kwotę gmina Głubczyce wstępnie oszacowała straty po powodzi. Wielka woda wyrządziła zniszczenia przede wszystkim w infrastrukturze drogowej. Obecnie najgorsza sytuacja jest wzdłuż rzeki Opawica i w… » więcej 2024-09-28, godz. 18:50, Wiadomości z regionu Marcin Kierwiński z wizytą w Głuchołazach. Usłyszał między innymi apel w sprawie nowego mostu Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Marcin Kierwiński przyjechał dziś (28.09) do Głuchołaz. Zaczął od spotkania z władzami lokalnymi, strażakami, wojskiem, policją oraz przedstawicielami poszczególnym jednostek pomagającymi walczyć… » więcej 2024-09-28, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Nowa lokalizacja centrum dystrybucji pomocy. Teraz mieści się w Opolu przy Północnej Wojewódzkie Centrum Dystrybucji Pomocy, tzw. hub przeładunkowy, ma nową lokalizację. To ulica Północna 28 w Opolu. To właśnie tam od dziś (28.09) należy kierować transporty z pomocą humanitarną. » więcej 2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »