Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-24, 17:01 Autor: Adam Wołek

Mieszkańcy Nysy z popowodziowymi petycjami. "Chcemy być bezpieczni"

Mieszkańcy Nysy piszą popowodziowe petycje i zbieraja podpisy [fot. Adam Wołek]
Mieszkańcy Nysy piszą popowodziowe petycje i zbieraja podpisy [fot. Adam Wołek]
Przez kilka następnych dni mieszkańcy Nysy mogą składać podpisy pod petycją dotyczącą m.in. konieczności budowy kanału ulgi.
Inwestycja miałaby w przyszłości uchronić miasto i ościenne miejscowości przed powodzią. Pomysłodawcami akcji są nyscy radni oraz przedsiębiorcy.

- Nie ma na co czekać, trzeba działać - powiedziała Małgorzata Gruszka, prezes Nyskiego Klubu Biznesu. - Apelujemy o natychmiastowe rozpoczęcie budowy tego kanału. Zapewni on nam skuteczną ochronę przed powodziami. Drugi punkt naszej petycji to jest zmiana procedur zarządzania wodami, tak by samorządy mogły mieć wpływ na decyzje w sytuacjach kryzysowych.

Śladem mieszkańców Lewina Brzeskiego nysanie chcą złożyć pozew zbiorowy przeciwko Wodom Polskim.

- Jesteśmy przekonani, że ogromu tragedii można było uniknąć, podejmując decyzje wcześniej - dodaje Piotr Czuczman, przedsiębiorca z Nysy. - Jesteśmy geodetami i braliśmy czynny udział w przebudowie koryta rzeki i zbiornika, więc wiemy jakie możliwości. Uważamy, że gdyby ta woda była spuszczana dużo wcześniej, to prawdopodobnie ta fala nie byłaby tak wysoka.

- Uważamy, że na Opolszczyźnie powinno powstać RZGW - mówi Adam Zelent, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Nysie. - Byłoby bezpośrednio skorelowane z naszymi samorządami. Miałoby mieć decydujący wpływ na to, jak regulować kaskadę naszych 4 zbiorników: Topoli, Kozielna, Otmuchowskiego i Nyskiego. Decydują o nas inne województwa.

Podpisy pod petycją można składać online lub osobiście w Hali Nysa od 16:00, a w sobotę (26.10) od 9:00.
Małgorzata Gruszka
Piotr Czuczman
Adam Zelent

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Kontenery mieszkalne dotarły do Wronowa. "Wyobrażaliśmy sobie je nieco inaczej" Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej 2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej 2024-10-16, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Zakaz wstępu do części lasów pod Brzegiem. Gleba jest nasiąknięta, przez co drzewa mogą się przewracać Część podbrzeskich lasów pozostaje zamknięta dla odwiedzających. Zakaz wstępu ma związek ze szkodami spowodowanymi przez wodę. » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »