Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-19, 14:44 Autor: Agnieszka Stefaniak

Miesiąc pracy wojskowego szpitala polowego w Nysie. Najmłodszy pacjent miał 3 miesiące

Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Szpital polowy w Nysie [fot. Wojsko Polskie]
Dokładnie miesiąc mija od uruchomienia w zalanej przez wrześniową powódź Nysie wojskowego szpitala polowego. Dotychczas pomoc otrzymało ponad 1000 pacjentów. W pierwszych dniach funkcjonowania szpital przyjmował średnio 100 chorych na dobę.
Przypomnijmy, szpital stanął przy hali Nysa, po tym jak miejscowy ZOZ z powodu powodzi został wyłączony z użytkowania.

- Szpital polowy cały czas świadczy pomoc medyczną w trybie całodobowym - przekazuje plutonowa Marta Gaborek ze stanowiska dowodzenia operacji Feniks.

- Jego zakresem działania jest w szczególności pomoc pacjentom w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia, pomoc internistyczno-chirurgiczna. W placówce wykonywane są drobne zabiegi chirurgiczne, szczepienia interwencyjne, wstępne zaopatrzenia pacjentów, stabilizacje parametrów życiowym i w sytuacjach tego wymagających przeprowadzanie ewakuacji medycznej do placówek medycznych o wyższym stopniu referencyjności.

W ciągu miesiąca działalności w szpitalu przyjęto ponad tysiąc pacjentów, w wieku od 3 miesięcy do 100 lat. Wojskowy szpital polowy zostanie w Nysie do czasu pełnego przywrócenia pracy szpitala powiatowego.

Dodajmy, że polowa placówka została uruchomiona w ramach trwającej operacji wojskowej "Feniks". W organizację placówki zaangażowane były siły 2 Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.
Marta Gaborek

Zobacz także

2024-09-18, godz. 13:57, Publicystyka w Radiu Opole Relacja z terenów dotkniętych wielką wodą: Grodkowa, Brzegu, Lewina Brzeskiego i Dąbrowy [17.09.2024] W specjalnym wydaniu programu poświęconego dramatycznej sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie, Burmistrz Grodkowa Miłosz Krok oraz wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska-Jarek zrelacjonowali bieżące działania w gminach dotkniętych… » więcej 2024-09-18, godz. 13:35, Wiadomości z regionu Nie wzywaj karetki bez potrzeby! Apel dyrektora OCRM - W tym trudnym czasie, kiedy wielu ratowników działa na terenach powodziowych prosimy wszystkich o weryfikację zgłoszeń i zachorowań - apeluje Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Opolu. Jak się… » więcej 2024-09-18, godz. 13:31, Wiadomości z regionu Trwa umacnianie wałów w gminie Popielów. Do akcji wkroczyło wojsko a mieszkańcy są proszeni o pomoc Walka o Popielowską Kolonię i Stare Siołkowice w gminie Popielów trwa. Od wczoraj pojawiły się przecieki w wałach, które są stale uzupełniane. Do pracy przy uszczelnianiu wałów w Popielowskiej Kolonii skierowano żołnierzy z 34… » więcej 2024-09-18, godz. 13:10, Dobry wieczór, tu Opole "Pozytywnych zjawisk jest dużo więcej w porównaniu do jednostek, które dopuszczają się szabrownictwa" - ks. Wojciech Pracki W natłoku dramatycznych i przygnębiających wydarzeń, przebija się krzepiący promyk: to ludzka solidarność i życzliwość. Na wszystkich terenach, które zniszczyła powódź mieszkańcy natychmiast biorą się do pracy dla siebie… » więcej 2024-09-18, godz. 12:46, Wiadomości z regionu WSSE o dostępie do wody bieżącej w regionie [WAŻNE INFORMACJE] W wielu miejscach województwa jest problem z wodą bieżącą. Poniżej pełne zestawienie przesłane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epodemiologiczną. » więcej
82838485868788
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »