Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-17, 10:51 Autor: Witold Wośtak

Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów

Stadion miejski w Głuchołazach, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Stadion miejski w Głuchołazach, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki.
Przypomnimy, resort przeznaczył 400 milionów na odbudowę infrastruktury sportowej oraz 80 milionów na bazę turystyczną.

- Rozmawiamy, czy nie odbudowywać części zniszczonych boisk bądź sal sportowych w bezpiecznym - niezalewowym - miejscu - zaznacza Borys.

- Są samorządy mające szanse na zrezygnowanie z obecnego miejsca stricte zalewowego i przenieść obiekty w miejsca bezpieczne - czasami taka decyzja będzie konieczna. To na pewno zwiększy koszty inwestycji o 20-30 procent, ale wydaje się, że to jest bardziej racjonalne niż delegowanie ogromnych pieniędzy z niepewnością, co jeśli podobne anomalia pogodowe zdarzą się w przyszłości.

Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz, przyznaje, że trwa analiza, ale ważnych będzie kilka aspektów.

- To dotyczy chociażby sali przy dawnej szkole numer 2. Zastanowimy się, czy w tym miejscu na przykład nie zlokalizować ośrodka pomocy społecznej, a salę wtedy postawić przy którejś z miejskich szkół. To samo dotyczy również kortów tenisowych i stadionu miejskiego. Wszystko będzie jednak zależeć od tego, jaki byłby terminarz prac oraz oczywiście kosztorys.

Ministerialne dotacje mają finansować 99 procent wydatków samorządów na odbudowę bazy sportowej i turystycznej.
Piotr Borys
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »