Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-23, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Przeszło 2,2 miliarda zł to szacunkowe straty województwa w powodzi "na dziś" Ponad 2 miliardy 200 milionów złotych - to szacunkowa, jak na razie wartość strat, jakie poniosła Opolszczyzna w powodzi. Sumę przekazała na posiedzeniu sztabu kryzysowego z udziałem premiera Monika Jurek, wojewoda opolski. » więcej 2024-09-23, godz. 14:59, Wiadomości z regionu 200 rodzin poszkodowanych. Bilans powodzi w gminie Głubczyce Już ponad 150 wniosków o odszkodowania złożyli mieszkańcy zalanych miejscowości w gminie Głubczyce. Samorząd szacuje, że doraźna pomoc potrzebna będzie ponad 200 rodzinom. Gmina sporządziła również wykaz uszkodzonej infrastruktury… » więcej 2024-09-23, godz. 14:39, Wiadomości z regionu Gminy już otrzymują pieniądze na zasiłki dla powodzian Blisko 50 mln złotych - tyle pieniędzy zostało już wypłaconych opolskim gminom, które ucierpiały w powodzi. Są to pieniądze na zasiłki doraźne, które przypomnijmy wynoszą 8 tys. z pomocy społecznej i 2 tys. zasiłku powodzio… » więcej 2024-09-23, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Prace przy moście tymczasowym w Głuchołazach trwają. "To nasz priorytet" - Powstanie nowej, tymczasowej przeprawy przez Białą Głuchołaską to nasz priorytet - mówi Radiu Opole z-ca dyrektora ds. inwestycji GDDKiA w Opolu Marcin Bronkiewicz. » więcej 2024-09-23, godz. 13:53, Gospodarka Unijne pieniądze dla powodzian. Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej w Nysie Rząd kieruje unijne pieniądze na pomoc dla powodzian. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała na ten temat z samorządowcami w Nysie. » więcej
49505152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »