Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-12, godz. 11:19, Wiadomości z regionu GDDKiA zabezpiecza inwestycję na Białej Głuchołaskiej - Wykonawca inwestycji usunął zbędne elementy na placu budowy i zabezpieczył pozostałe konstrukcje - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu w temacie prac drogowych na DK40 w Głuchołazach. Przypomnijmy, w ramach… » więcej 2024-09-12, godz. 10:52, Poranna rozmowa Radia Opole "Zachowajmy czujność, służby w gotowości". Marszałek Szymon Ogłaza o alertach pogodowych, bezpieczeństwie i priorytetach samorządu - Musimy być przygotowani na różne scenariusze. To jest niestety pokłosie zmian klimatycznych. W niedzielę dożynki w upale i rozmowa o suszy, dziś radykalna zmiana pogody i ostrzeżenia przed powodziami. - mówił marszałek województwa… » więcej 2024-09-12, godz. 10:21, Wiadomości z regionu Trwa zabezpieczanie Morowa przed możliwą powodzią. Strażacy czyścili dno potoku Mora Mieszkańcy Morowa w gminie Nysa zbroją się i z niepokojem spoglądają na prognozy pogody, niosące ulewne deszcze. Miejscowość od lat jest regularnie zalewana przez przebiegający przez nią potok Mora. Do akcji zadysponowano już m.in… » więcej 2024-09-12, godz. 09:46, Wiadomości z regionu "Musimy być przygotowani na różne scenariusze". Marszałek Szymon Ogłaza o sytuacji hydrologicznej w regionie - Prognozy hydrologiczne na najbliższe dni wyglądają niepokojąco - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole marszałek regionu Szymon Ogłaza. Na Opolszczyźnie obowiązuje ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia - przed intensywnymi… » więcej 2024-09-12, godz. 09:40, Wiadomości z regionu Nysa wzmacnia zapasy worków, piasku i... wody pitnej Od środy w gminie trwają przygotowania do intensywnych opadów deszczu. Monitorowana jest sytuacja na rzekach. » więcej
127128129130131132133
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »