Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-16, 06:15 Autor: Jan Poniatyszyn

Najbardziej zniszczone budynki będą rozebrane. Popowodziowe kontrole w powiecie prudnickim

Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Zalana przez powódź ul. Batorego w Prudniku, gdzie jest wiele użytkowych lokali usługowych [fot. Jan Poniatyszyn]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Lubrza. Powódź w powiecie prudnickim [fot. Mariusz Kozaczek]
Po powodzi nadzór budowlany nakazał rozbiórkę 6 i wyłączenie z użytkowania 7 prywatnych obiektów w powiecie prudnickim. W sumie przeprowadzono przegląd stanu technicznego 1167 domów jednorodzinnych. Skontrolowano 1524 obiekty o różnym przeznaczeniu.
- W trzech z nich była katastrofa budowlana, a zawaliły się z powodu rozmiękczenia gruntu – mówi Marek Ruda, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Prudniku. – Są to sytuacje trudne dla mieszkańców budynków, które idą do rozbiórki. Udało się przy pomocy psychologów przeprowadzić wyprowadzenie pani do mieszkania, które kupiła jej rodzina. Jeden pan został wyprowadzony do domu pomocy społecznej. Natomiast jeden budynek, który się zawalił, był nieużytkowany i tam nie było problemu.

- Robimy też rekontrolę obiektów, które są spękane – dodaje prudnicki inspektor nadzoru budowlanego. – Po powodzi pojawiają się pęknięcia tynków i ścian. Ważne tylko, aby nie były to pęknięcia ścian konstrukcyjnych, zagrażających bezpieczeństwu budynku. Po zimie dojdą jeszcze ruchy związane z zamarzaniem gruntu i podnoszeniem budynków. Taki rzeczywisty obraz dopiero będzie na wiosnę przyszłego roku.

Kontrole popowodziowe w powiecie prudnickim prowadziło 26 osób z inspektoratów nadzoru budowlanego z Opolszczyzny oraz innych województw. W przeglądach uczestniczyli też członkowie Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Marek Ruda
Marek Ruda

Zobacz także

2024-09-12, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Sztab kryzysowy w opolskim starostwie. "Będziemy koordynować działania w gminach" Zebrał się sztab kryzysowy Starostwa Powiatowego w Opolu. Będzie koordynował działania służb w opolskich gminach, jeżeli wystąpi zagrożenie powodziowe związane z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-12, godz. 14:55, Wiadomości z regionu Deszczowe chmury nad Opolszczyzną. Kluczborskie samorządy w pełnej gotowości Przed możliwymi lokalnymi podtopieniami ostrzega mieszkańców kluczborskie starostwo. W południe zebrał się sztab kryzysowy. » więcej 2024-09-12, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Obawiamy się lokalnych podtopień". Burmistrz Nysy zwołał sztab kryzysowy Przed południem odbyło się spotkanie wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za przeciwdziałanie skutkom intensywnych opadów w mieście. » więcej 2024-09-12, godz. 12:49, Wiadomości z regionu Wstrzymane urlopy i pełna gotowość. Gmina Branice szykuje się na wezbrania wód Po doświadczeniach z 1997 roku mieszkańcy przygranicznej gminy Branice, znajdującej się nad rzeką Opawą, z niepokojem spoglądają w niebo i na poziom wody. Gmina bardzo poważnie traktuje każdy sygnał służb i alarm mówiący o zbliżającym… » więcej 2024-09-12, godz. 11:36, Wiadomości z regionu RZGW Wrocław zapewnia: od Topoli po Nysę zbiorniki są gotowe na intensywne opady Zbiorniki Topola, Kozielno, Otmuchów oraz Nysa są przygotowane i mają rezerwy powodziowe. Taką informację przekazał Radiu Opole rzecznik RZGW we Wrocławiu. Łącznie mogą one zgromadzić około 200 milionów metrów sześciennych … » więcej
127128129130131132133
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »