Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-09, 16:45 Autor: Witold Wośtak

Minister rolnictwa ogłosił w Łosiowie szczegóły pomocy dla rolników poszkodowanych w powodzi

Wizyta ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Wizyta ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Wizyta ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Wizyta ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
5 tysięcy złotych dopłaty do hektara zalanych upraw zbóż, kukurydzy, buraka cukrowego, ziemniaka i warzyw oraz 4 tysiące złotych do hektara soi. Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, przedstawił szczegóły pomocy rolnikom poszkodowanym w powodzi.
Szef resortu spotkał się z gospodarzami w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

- Postaramy się rozpocząć wypłaty jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada - mówi minister, apelując o ewidencjonowanie strat. - Bardzo prosimy, aby komisje dokonywały wyjątkowo dokładnych opisów szkód - zdjęć oraz wielu innych informacji - które posłużą wsparciu rolników w zakresie tej pomocy. Apelujemy również do firm ubezpieczeniowych, żeby przyspieszyły szacowanie szkód. Wówczas rolnicy będą mogli przystąpić do pewnych prac remontowych.

Dopłaty bezpośrednie do niezebranych plonów, zwiększone wypłaty zaliczki w ramach dopłat bezpośrednich i rekompensaty w oparciu o szacowanie szkód. O wielotorowej pomocy mówi wicewojewoda Piotr Pośpiech.

- Jest ważny szczegół. Zgodnie z decyzją pana ministra przyznana pomoc nie będzie pomniejszona o 50 procent, jak to bywało zazwyczaj - ten przepis został zawieszony w przypadku osób niemających ubezpieczenia. Ci rolnicy dostaną sto procent wsparcia. Tak samo nie będzie przy tej pracy wyliczane 30 procent przychodów gospodarstwa z ubiegłego roku.

Leszek Szymański, wiceprezes Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa, zapowiada rozpoczęcie wypłat pieniędzy dla rolników na następną środę (16.10).

- W ciągu kilku dni od wejścia w życie rozporządzenia co do gruntów zalanych przez wodę powodziową Agencja rozpocznie wypłatę pieniędzy tam, gdzie nie zostały zebrane plony. Niezależnie od tego będziemy natomiast realizować dopłaty bezpośrednie. W pierwszej kolejności otrzymają je rolnicy poszkodowani w powodzi.

Joachim Ptok, rolnik uczestniczący w spotkaniu, jest nie do końca zadowolony z poziomu dopłat.

- Dopłaty na poziomie pięć tysięcy złotych do hektara są nieadekwatne w niektórych uprawach do ceny. Zgodzę się jeszcze, że wystarczy taka dopłata do kukurydzy, ale burak cukrowy czy ziemniak? Co to jest pięć tysięcy? To trochę mija się z celem. Musiałaby być weryfikacja w inny sposób. Będą chodzić komisje i one powinny pisać w protokołach, jaki jest szacunkowy plon i według tego powinny być wypłacane pieniądze.

Projekt rozporządzenia o pomocy poszkodowanym rolnikom trafi jutro (10.10) do Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Czesław Siekierski
Piotr Pośpiech
Leszek Szymański
Joachim Ptok

Zobacz także

2024-09-25, godz. 19:04, Wiadomości z regionu Trwa odbudowa wału w Przełęku. "Musimy go uszczelnić, aby zabezpieczyć mieszkańców" Rozpoczęła się naprawa przerwanego wału w Przełęku, przez który przelała się Biała Głuchołaska. Na miejscu pracują saperzy, którzy starają się go uszczelnić tak, aby nie zagrażał mieszkańcom okolicznych miejscowości. » więcej 2024-09-25, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Szpital w Nysie wznowi działalność za mniej więcej miesiąc. Mieszkańcy korzystają ze szpitala polowego 3-4 tygodnie - tyle czasu zajmie przywrócenie funkcjonowania nyskiego szpitala powiatowego. Obecnie doraźną pomoc można otrzymać w szpitalu polowym zlokalizowanym obok Hali Nysa. Z tej formy pomocy codziennie korzysta nawet ponad setka… » więcej 2024-09-25, godz. 16:54, Wiadomości z regionu "Staramy się reagować na wszystkie potrzeby". Sprzątanie w powiecie głubczyckim Kolejny dzień sprzątania po powodzi w powiecie głubczyckim. Poszkodowani mieszkańcy nadal porządkują swoje zniszczone domy i posesje. W wielu miejscach rozpoczął się już proces osuszania budynków. » więcej 2024-09-25, godz. 13:24, Wiadomości z regionu Dostęp do wody bieżącej na terenach popowodziowych [RAPORT] Powiat nyski - to tam na dziś (25.09) jest najwięcej problemów z dostępem i jakością wody bieżącej z wodociągów. Poniżej najnowsze zestawienie przygotowane przez wojewódzki sanepid. » więcej 2024-09-25, godz. 13:07, Wiadomości z regionu Śmieci zalegają w miastach dotkniętych powodzią. Co się z nimi stanie? Co z wywozem śmieci z terenów powodziowych? W tej sprawie reprezentacja władz samorządowych województwa rozmawiała z przedstawicielami instalacji, które zajmują się gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »