Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-09, 20:00 Autor: Jakub Biel

Powódź w Prudniku: straty w infrastrukturze powiatowej sięgają 25 mln złotych

Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Powódź w Moszczance w gminie Prudnik. Kładka nad Złotym Potokiem [fot. Moszczanka24.pl]
Festiwal Czekolady na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Festiwal Czekolady na opolskim rynku [fot. Adam Dubiński]
Wrześniowa powódź obeszła się dość łagodnie z powiatową infrastrukturą – tak szacowanie strat ocenia starosta powiatu prudnickiego. Nie oznacza to jednak, że ich nie ma. Powódź najbardziej dotknęła drogi i mosty, takie jak trakt między Łąką Prudnicką a Moszczanką wraz z tamtejszym mostem czy przeprawa w Trzebinie.
- Jeśli chodzi o infrastrukturę powiatową, to szacowanie strat mamy praktycznie zakończone. Nie są one jakieś bardzo duże. Myślę, że jakieś 20-25 milionów złotych. Jeśli o czymś zapomnieliśmy, to więcej nie powinno przekroczyć - mówi Radosław Roszkowski, starosta prudnicki.

Odbudowa drogi łączącej Łąkę Prudnicka i Moszczankę może wynieść około 9 milionów złotych, natomiast naprawa mostu w Trzebinie to szacowany koszt około 5 mln złotych. Warto dodać, że ucierpiał również Dom Dziecka w Mochowie.

Starosta prudnicki wyraził nadzieję, że wsparcie państwa będzie konkretne, a naprawa szkód w ramach programu „Odbudowa Plus” spowoduje, że w razie wystąpienia w przyszłości podobnych kataklizmów, naprawiona infrastruktura będzie odpowiednio zabezpieczona.
Radosław Roszkowski

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »