Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-07, 10:30 Autor: Justyna Maćkowiak

Dziś specjalna sesja sejmiku dotycząca pomocy samorządom poszkodowanym przez powódź

Sesja sejmiku [fot. Joanna Matlak]
Sesja sejmiku [fot. Joanna Matlak]
Rafał Bartek [fot. Marcin Boczek]
Rafał Bartek [fot. Marcin Boczek]
- Na pierwszą, doraźną pomoc chcemy przekazać powodzianom 10 mln zł - potwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek. Dziś (07.10) o 16:00 specjalna sesja sejmiku dotycząca właśnie pomocy samorządom poszkodowanym przez powódź.
- Ta pomoc będzie potrzeba i dziś i jutro. To nie jest sprint - zaznacza gość Radia Opole i dodaje, że na razie nie mówimy o górnej granicy pomocy, bo wciąż trwa szacowanie strat. - Już wykorzystujemy tę pulę, to też pokazuje skalę potrzeb wobec tego kataklizmu, z którym mieliśmy do czynienia. To pierwsza doraźna pomoc, która ma trafić jak najszybciej do tych, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują. Na taką pomoc musi być stać województwo. W ostatnich latach bardzo uważnie gospodarowaliśmy środkami finansowymi, również za czasów marszałka Buły, teraz to też kontynuujemy. Zadłużenie województwa jest na bardzo niskim poziomie, dlatego musi być nas stać na taką pomoc, na taki gest solidarności.

- Na ponad 300 milionów złotych są szacowane straty w infrastrukturze drogowej, która jest w naszym zarządzie - dodaje Rafał Bartek. - To jest bardzo ważne, żeby dzisiaj nie na hura, ale z głową odbudowywać, z głową remontować. Bo jak widzimy żywioł nas zaskakuje. Wydawało nam się, że po 1997 roku niewiele może nas w tym zakresie zaskoczyć, tymczasem zaskoczyło. Również w swojej skali zniszczenia, szybkości zniszczenia, więc bardzo ważne, żeby się do tego mądrze przygotowywać. Trzeba mądrze skonstruować budżety, aby miejsca, które dotykają kataklizmy, były tak odbudowywane, aby kolejny kataklizm nie przynosił już takich zniszczeń.
Rafał Bartek cz. 1
Rafał Bartek cz. 2

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »