Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-04, 09:25 Autor: Justyna Maćkowiak

"Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole

Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Radio Opole]
Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Radio Opole]
- Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
- Senacka opozycja podczas debaty zgłaszała pewne uwagi, takie jej prawo - dodaje gość Radia Opole. - Ja odczytałem, że były to działania w duchu troski, że można było lepiej. Oczywiście zapowiedziane są dwa ruchy. Myślę, że one będą bardzo blisko siebie. Odbudowa Plus jako program rządowy, zintegrowany tych wszystkich programów i nowelizacja tej wczorajszej ustawy. Doświadczenia niesionej pomocy przez ostatnie dni są tak bogate, że ministrowie się pochylają nad rozwiązaniami. Ja również zgłosiłem wczoraj 4 punkty, proponując rządowi, żeby zakupił kontenerowe oczyszczalnie ścieków.

- Głosowanie teraz każdej poprawki spowodowałoby, że ustawa wejdzie w życie co najmniej z siedmiodniowym opóźnieniem - zaznacza senator i dodaje, że na poprawki przyjdzie jeszcze czas.

Senator Tadeusz Jarmuziewicz zwracał uwagę także na procedury przetargowe, które mogłyby znacznie wydłużyć proces odbudowy. - Jak szpital w Nysie, który ma zalane całe piętro, ma teraz przeprowadzać procedurę przetargową. Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych, trzeba iść na jakieś skróty legislacyjne, dać możliwość zamawiającemu, żeby sobie wyłonił wykonawcę nie w tej żmudnej ścieżce zamówień publicznych.

Specustawa przewiduje między innymi wsparcie dla kredytobiorców z terenów dotkniętych powodzią. Państwo weźmie na siebie spłatę 12 rat kredytów osób, których nieruchomości zostały zniszczone przez wielką wodę. Pomoc zostanie przekazana również przedsiębiorcom - na ten cel trafi miliard złotych.

Tysiąc złotych zasiłku losowego na wsparcie edukacyjne otrzymają uczniowie z zalanych terenów. Ustawa przewiduje także dodatkowe dni urlopu, które powodzianie będą mogli wykorzystać na odbudowę swoich nieruchomości.
Tadeusz Jarmuziewicz cz. 1
Tadeusz Jarmuziewicz cz. 2

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
44454647484950
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »