Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-04, 09:25 Autor: Justyna Maćkowiak

"Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole

Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Radio Opole]
Tadeusz Jarmuziewicz [fot. Radio Opole]
- Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
- Senacka opozycja podczas debaty zgłaszała pewne uwagi, takie jej prawo - dodaje gość Radia Opole. - Ja odczytałem, że były to działania w duchu troski, że można było lepiej. Oczywiście zapowiedziane są dwa ruchy. Myślę, że one będą bardzo blisko siebie. Odbudowa Plus jako program rządowy, zintegrowany tych wszystkich programów i nowelizacja tej wczorajszej ustawy. Doświadczenia niesionej pomocy przez ostatnie dni są tak bogate, że ministrowie się pochylają nad rozwiązaniami. Ja również zgłosiłem wczoraj 4 punkty, proponując rządowi, żeby zakupił kontenerowe oczyszczalnie ścieków.

- Głosowanie teraz każdej poprawki spowodowałoby, że ustawa wejdzie w życie co najmniej z siedmiodniowym opóźnieniem - zaznacza senator i dodaje, że na poprawki przyjdzie jeszcze czas.

Senator Tadeusz Jarmuziewicz zwracał uwagę także na procedury przetargowe, które mogłyby znacznie wydłużyć proces odbudowy. - Jak szpital w Nysie, który ma zalane całe piętro, ma teraz przeprowadzać procedurę przetargową. Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych, trzeba iść na jakieś skróty legislacyjne, dać możliwość zamawiającemu, żeby sobie wyłonił wykonawcę nie w tej żmudnej ścieżce zamówień publicznych.

Specustawa przewiduje między innymi wsparcie dla kredytobiorców z terenów dotkniętych powodzią. Państwo weźmie na siebie spłatę 12 rat kredytów osób, których nieruchomości zostały zniszczone przez wielką wodę. Pomoc zostanie przekazana również przedsiębiorcom - na ten cel trafi miliard złotych.

Tysiąc złotych zasiłku losowego na wsparcie edukacyjne otrzymają uczniowie z zalanych terenów. Ustawa przewiduje także dodatkowe dni urlopu, które powodzianie będą mogli wykorzystać na odbudowę swoich nieruchomości.
Tadeusz Jarmuziewicz cz. 1
Tadeusz Jarmuziewicz cz. 2

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:50, Wiadomości z regionu Kontenery mieszkalne dotarły do Wronowa. "Wyobrażaliśmy sobie je nieco inaczej" Pierwsze kontenery mieszkalne dotarły do najbardziej poszkodowanych przez powódź mieszkańców wsi Wronów w gminie Lewin Brzeski. » więcej 2024-10-17, godz. 14:44, Wiadomości z regionu Można już wejść na cmentarz w Lewinie Brzeskim. Udało się pozbyć wody Można już wejść na cmentarz komunalny w Lewinie Brzeskim. Od powodzi obowiązywał bezwzględny zakaz wstępu z racji zalania tego terenu. » więcej 2024-10-17, godz. 10:51, Wiadomości z regionu Głuchołazy: po powodzi może zmienić się lokalizacja stadionu miejskiego i kortów Jest szansa na zupełnie nową lokalizację zniszczonych przez powódź obiektów sportowych w gminie Głuchołazy. O takiej możliwości mówi Piotr Borys, wiceminister sportu i turystyki. » więcej 2024-10-17, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Lewin Brzeski: główny budynek domu kultury uratowany, gorzej z garażami i świetlicami Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim szacuje straty po powodzi. Główny budynek jest zlokalizowany w najwyższej części miasta, więc udało się go ochronić, ale w piwnicy woda sięgała metra. Jeszcze przed powodzią udało… » więcej 2024-10-16, godz. 15:29, Wiadomości z regionu Zakaz wstępu do części lasów pod Brzegiem. Gleba jest nasiąknięta, przez co drzewa mogą się przewracać Część podbrzeskich lasów pozostaje zamknięta dla odwiedzających. Zakaz wstępu ma związek ze szkodami spowodowanymi przez wodę. » więcej
12131415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »