Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-01, 17:00 Autor: Witold Wośtak

W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady"

Lewobrzeżna część Głuchołaz, 26.09.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Lewobrzeżna część Głuchołaz, 26.09.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 29.09.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 29.09.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
"Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc". Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic i podwórek po zalaniu przez rzekę Biała Głuchołaska.
Wszyscy zgodnie podkreślają, że nie daliby sobie rady bez wsparcia ze strony wojska. Mundurowi nadal wypompowują wodę oraz pomagają w wynoszeniu zalanych przedmiotów z piwnic. Mimo, że wielka woda nawiedziła Głuchołazy ponad dwa tygodnie temu, mieszkańcy nie mogą przywyknąć do wyrządzonych strat.

- Mieliśmy wszystkie piwnice zalane, a woda szła nam z jednej i drugiej strony. Nikt nie spodziewał się, że taka tragedia będzie i ja widziałam coś takiego pierwszy raz. Wielkie dzięki dla żołnierzy, że nam pomogli.

- Ja mieszkam tu przy Sikorskiego, ale mnie zalało tylko komórkę, bo mam mieszkanie na drugim piętrze. Nie mogę już napatrzeć się, jestem normalnie chora, bo wszystko jest tak zniszczone w całym mieście. Na przykład ten plac zabaw jest strasznie zniszczony. Idą małe dzieci i pytają mamy, kiedy przyjdą się tu bawić.

- Teraz mam już gaz w mieszkaniu. Chodzę i załatwiam lodówkę, bo muszę kupić nową. W kółko włączali i wyłączali prąd. Choć stara bardzo dobrze działała, to ją trafiło. Zapłaciłam za nową, ale zabrakło mi na transport i idę do domu, żeby dołożyć. Może jutro przywiozą mi tę lodówkę. Jest naprawdę ciężko.

Przypomnijmy, w Głuchołazach nadal pracuje około 140 strażaków zawodowych i ochotników.
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »