Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-01, 09:32 Autor: Krzysztof Rapp

Powiat brzeski zaczyna liczyć straty po powodzi. Są miejsca, gdzie woda jeszcze stoi

Jacek Monkiewicz [fot. Radio Opole]
Jacek Monkiewicz [fot. Radio Opole]
- Nadal są u nas miejsca, gdzie woda jeszcze stoi - mówił dziś (01.10) w Porannej Rozmowie Radia Opole Jacek Monkiewicz, starosta brzeski. Choć szacowanie strat dopiero się zaczęło, to już wiadomo, że oprócz zalanych domów, ogromne straty są także w infrastrukturze.
- Naszym największym problemem są drogi. Być może ten nurt powodziowy nie był na tyle szybki, żeby te zniszczenia były takie spektakularne, natomiast w wielu miejscach ta woda stała bardzo długo. Do dzisiaj nasypy i podbudowa dróg są bardzo mocno nasączone. Jeśli do tego dodamy, że za chwilę mamy okres zimowy, to niestety te nasączone podbudowy przy mrozie będą powodować, że te zniszczenia będą postępować dalej - mówi Jacek Monkiewicz.

Ze wstępnych szacunków wynika, że zniszczeniu uległy 83 kilometry dróg powiatowych w powiecie brzeskim. Wstępne koszty ich naprawy to 450 mln zł. Większych lub mniejszych napraw będzie także wymagało 10 mostów.

Zapytaliśmy jak wygląda infrastruktura przeciwpowodziowa?

- Na pewno z dużym niepokojem będziemy patrzeć na prognozy pogody. Szczególnie w terenach górskich, bo wiadomo, że najbardziej ucierpiały te urządzenia przeciwpowodziowe w dorzeczu Nysy Kłodzkiej i tu jest ten największy problem, i najwięcej wyrw czy uszkodzeń. Natomiast oczywistym jest, że działania wszystkich służb, wojska, straży czy też prywatnych przedsiębiorców, zmierzają do tego, by uchronić mieszkańców. O ile nie będą to katastrofalne wysokości wód - mówi Monkiewicz.

Zdaniem starosty brzeskiego tę infrastrukturę przeciwpowodziową trzeba nie tylko odbudować, ale i przebudować.

Pytany o ocenę działań Wód Polskich Jacek Monkiewicz nie chciał oceniać czy decyzje i przepływ informacji do samorządów były prawidłowe. Zasugerował jednak, że żywioł wymknął się spod kontroli.
Jacek Monkiewicz cz.1
Jacek Monkiewicz cz.2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »