Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-29, 19:00 Autor: Witold Wośtak

"Ludzie potrafią dbać o innych". Ciepłe posiłki, kawa i ciasto dla mieszkańców Głuchołaz

Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Punkt żywieniowy w Głuchołazach [fot. archiwum wolontariuszy]
Ciepłe posiłki, kawę, herbatę i ciasto serwowała dzisiaj na rynku w Głuchołazach grupa wolontariuszy z Przywór w gminie Tarnów Opolski.
W różnym składzie personalnym kilkuosobowy zespół przyjeżdża do miasta wyjątkowo poszkodowanego przez powódź od tygodnia.

- Zamysł był taki, żeby dać posiłki dla żołnierzy, pozostałych służb mundurowych i wolontariuszy pomagających w usuwaniu skutków wielkiej wody - mówi Beata Sobera-Baron, jedna z wolontariuszek.

- Nie zdarzyły nam się dotychczas negatywne reakcje, chyba że akurat zabrakło już jedzenia. Wszyscy są raczej zadowoleni, przychodzą, zjedzą, mają szansę pokomentować wszystko, co dzieje się dookoła. Dzisiaj koleżanki z Przywór też wydawały ciasto własnej roboty i kawę. One też z pewnością chętnie porozmawiały z każdym, kto przyszedł i potrzebował tego.

Witold Wośtak zapytał mieszkańców, co sądzą o takich punktach i czy one nadal są potrzebne w Głuchołazach.

- To jest bardzo dobry pomysł. Cieszy, że w takich chwilach ludzie jeszcze potrafią dbać o innych, szczególnie żołnierzy ciężko pracujących, którzy mogą napić się herbaty lub kawy. To samo dotyczy mieszkańców pozbawionych wody czy gazu. Oni też mogą zjeść kawałek ciasta, dobrej grochówki czy bigosu.

- Przydałoby się więcej takich punktów, tylko że jesteśmy już dwa tygodnie po powodzi. Z tej racji podobnych punktów jest coraz mniej. Przez dłuższy okres był stały punkt, gdzie o 13:00 można było zjeść gorący posiłek, ale teraz już go nie ma. Nie wiem, kto o tym decyduje, być może Urząd Miasta i Gminy w Głuchołazach. Teraz już praktycznie nie można zjeść takiego gorącego posiłku, bardzo sporadycznie ktoś przyjeżdża, ale wcześniej dało się codziennie.
Beata Sobera-Baron
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »