Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-29, 14:01 Autor: Witold Wośtak/Bogusław Kalisz

"Lepiej nie ryzykować". Szczepienia przeciwtężcowe w Głuchołazach

Punkt szczepień w Głuchołazach fot. W. Wośtak
Punkt szczepień w Głuchołazach fot. W. Wośtak
Sporym zainteresowaniem cieszyła się dwudniowa akcja szczepień przeciwtężcowych przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Głuchołazach. Wczoraj (28.09) do namiotu Polskiej Misji Medycznej zgłosiło się około 80 osób, a dzisiaj od rana również było widać spory ruch.
Iniekcję poprzedzała kwalifikacja lekarska, ale nikogo nie odesłano bez szczepionki. Dr Katarzyna Błądek z Polskiej Misji Medycznej mówi o ewentualnych działaniach niepożądanych.

- Tak, jak po każdej szczepionce. Najczęściej występujące to ból ręki, czasem złe samopoczucie, objawy przypominające grypę, niewielkie podwyższenie temperatury danego dnia. To jest przeciwtężcowe szczepienie profilaktyczne. Najlepiej byłoby zaszczepić się przed, ale jeżeli zdarzyło się to w ciągu niedługiego czasu, można się zaszczepić również.

Zapytaliśmy osoby szczepiące się o indywidualną motywację do udziału w akcji.

- Od dwóch tygodni robię przy porządkach popowodziowych w Nysie. Sprzątałem garaże, piwnice, w błocie. Trochę zadrapań tam się zdarzyło, więc lepiej nie ryzykować. Tutaj, w Głuchołazach na pewno jeszcze długo będzie ciężko, ale działamy. - Dobrze, że mamy możliwość bezpłatnego szczepienia. Nie spodziewaliśmy się takiej dużej pomocy, i medycznej, i przez służby. Gdyby nie oni, to padlibyśmy na łopatki.

W profilaktyce przeciwtężcowej stosuje się w razie potrzeby również anatoksynę. Wówczas służby medyczne kierują pacjenta do szpitala.
Katarzyna Błądek
Mieszkańcy Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-20, godz. 14:31, Interwencja Radia Opole Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek ( 2 0.09 ) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku… » więcej 2024-09-20, godz. 13:27, Wiadomości z regionu Raciborski zbiornik wypełniony w połowie. "Obiekt pracuje zgodnie z instrukcją" Racibórz Dolny jest wypełniony w 55% - przekazują Wody Polskie. Zbiornik, którego zadaniem był przechwycenie i wypłaszczenie fali wezbraniowej na Odrze gromadzi obecnie 102 mln m sześciennych wody. Polder Buków zapełniony jest 35%… » więcej 2024-09-20, godz. 13:21, Interwencja Radia Opole "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o osuszacze" - ks. Arnold Drechsler Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać żywność i środki czystości. Punkty główny to magazyn w Opolu-Winowie… » więcej 2024-09-20, godz. 13:13, Wiadomości z regionu Woda wciąż stoi, ale sprzątanie ruszyło. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego działają Rozpoczęło się wielkie sprzątanie po powodzi w Lewinie Brzeskim. Woda wciąż stoi na wielu ulicach, w niektórych miejscach sięga niemal metra, ale mieszkańcy robią, co mogą, by wokół domów porządkować to, co odsłania woda. » więcej 2024-09-20, godz. 12:35, Wiadomości z regionu Sanepid o stanie wody na Opolszczyźnie [20 września] W wielu miejscach województwa jest problem z wodą bieżącą. Poniżej pełne zestawienie przesłane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. » więcej
68697071727374
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »