Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-29, 14:01 Autor: Witold Wośtak/Bogusław Kalisz

"Lepiej nie ryzykować". Szczepienia przeciwtężcowe w Głuchołazach

Punkt szczepień w Głuchołazach fot. W. Wośtak
Punkt szczepień w Głuchołazach fot. W. Wośtak
Sporym zainteresowaniem cieszyła się dwudniowa akcja szczepień przeciwtężcowych przy Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Głuchołazach. Wczoraj (28.09) do namiotu Polskiej Misji Medycznej zgłosiło się około 80 osób, a dzisiaj od rana również było widać spory ruch.
Iniekcję poprzedzała kwalifikacja lekarska, ale nikogo nie odesłano bez szczepionki. Dr Katarzyna Błądek z Polskiej Misji Medycznej mówi o ewentualnych działaniach niepożądanych.

- Tak, jak po każdej szczepionce. Najczęściej występujące to ból ręki, czasem złe samopoczucie, objawy przypominające grypę, niewielkie podwyższenie temperatury danego dnia. To jest przeciwtężcowe szczepienie profilaktyczne. Najlepiej byłoby zaszczepić się przed, ale jeżeli zdarzyło się to w ciągu niedługiego czasu, można się zaszczepić również.

Zapytaliśmy osoby szczepiące się o indywidualną motywację do udziału w akcji.

- Od dwóch tygodni robię przy porządkach popowodziowych w Nysie. Sprzątałem garaże, piwnice, w błocie. Trochę zadrapań tam się zdarzyło, więc lepiej nie ryzykować. Tutaj, w Głuchołazach na pewno jeszcze długo będzie ciężko, ale działamy. - Dobrze, że mamy możliwość bezpłatnego szczepienia. Nie spodziewaliśmy się takiej dużej pomocy, i medycznej, i przez służby. Gdyby nie oni, to padlibyśmy na łopatki.

W profilaktyce przeciwtężcowej stosuje się w razie potrzeby również anatoksynę. Wówczas służby medyczne kierują pacjenta do szpitala.
Katarzyna Błądek
Mieszkańcy Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-22, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Zbiórka Caritas dla powodzian trwa. "Teraz idziemy w materiały i narzędzia" - Opolskie zawsze jest na podium reakcji na ludzką krzywdę - przekazał w Radiu Opole Artur Wilpert z Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-09-22, godz. 17:36, Wiadomości z regionu Kto chce i może - działa! Wolontariusze z całego kraju odpowiedzieli na apel z Lewina Brzeskiego Ludzie z całej Polski zjechali do Lewina Brzeskiego, żeby pomagać powodzianom. Do miasta cały czas przyjeżdżają transporty z darami: z żywnością i potrzebnymi artykułami higienicznymi. Jest też sporo wolontariuszy, którzy słoneczny… » więcej 2024-09-22, godz. 17:14, Wiadomości z regionu O pomoc dla mieszkańców Wronowa dbają żołnierze. "Docierają tam cały czas" - Pomoc do sołectwa Wronów w gminie Lewin Brzeskich jest dostarczana cały czas - powiedział Radiu Opole burmistrz Artur Kotara. Jak informuje włodarz, pojawiło się wiele nieprawdziwych głosów, jakby sołectwo zostało pozbawione … » więcej 2024-09-22, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Na nyskim Zamłyniu wielkie sprzątanie. Jest apel do władz miasta Nyska dzielnica - Zamłynie była najdłużej objęta stanem ewakuacji. Dziś (22.09) nie ma tu domu, który nie ucierpiałby w wyniku wielkiej wody. Mieszkańcy od rana do nocy sprzątają, wynoszą śmieci, ale jak mówią, brakuje rąk… » więcej 2024-09-22, godz. 16:24, Wiadomości z regionu "Krajówki" po wielkiej wodzie. Jest niedzielny raport resortu infrastruktury W 5 miejscach na 4 drogach krajowych przebiegających przez województwo opolskie wciąż występują problemy komunikacyjne, po zejściu wód powodziowych. » więcej
54555657585960
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »