Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-28, 13:15 Autor: IAR/PAP/ oprac. CP

"Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi

Szpital Polowy w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Szpital Polowy w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Komendant Główny Policji na Opolszczyźnie [fot. opolska policja]
Komendant Główny Policji na Opolszczyźnie [fot. opolska policja]
- Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu finansów poinformował o zwiększeniu rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Premier Donald Tusk przekazał, otwierając dzisiejsze (28.09) posiedzenie Rady Ministrów, że pierwsza jego część będzie miała charakter odprawy sztabowej w związku z sytuacją powodziową.

Gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przypomniał, że obecnie w pracach przeciwpowodziowych bierze udział około 25 tysięcy żołnierzy, także na Opolszczyźnie. To między innymi wsparcie medyczne. - Głównymi narzędziami, które do tego wykorzystujemy jest szpital polowy w Nysie, on już przyjął 464 pacjentów. Oprócz tego w terenie są 4 zespoły medyczne udzielające doraźnej pomocy, wydzielone ze szpitali wojskowych, m.in. w Nysie.

Wojsko realizuje również akcję szczepień, między innymi w Opolu i Nysie. - W przyszłym tygodniu do Polski dotrą pierwsi żołnierze państw NATO, które zaoferowały pomoc w usuwaniu skutków powodzi - dodał gen. Kukuła.

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński przekazał, że kataklizm uszkodził ponad 17 tysięcy budynków mieszkalnych oraz 1150 budynków użyteczności publicznej. - W tym 141 szkół, 41 mostów, 45 przepompowni, 121 uszkodzonych dróg, 31 obiektów sportowych, 25 oczyszczalni ścieków, 67 żłobków i przedszkoli.

Minister Kierwiński opuścił posiedzenie rządu wcześniej, by pojechać do powodzian w Głuchołazach.

Komendant główny policji Marek Boroń potwierdził, że liczba zgonów spowodowanych powodzią wzrosła do dziewięciu. - Od początku doszło do ewakuacji 4 778 osób - przekazał szef policji. Dodajmy, że komendant główny był w piątek na Opolszczyźnie, odwiedził rejon Głuchołaz i miejscowości w powiecie brzeskim.
Wiesław Kukuła
Marcin Kierwiński

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
39404142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »