Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 16:54 Autor: Grzegorz Frankowski

"Staramy się reagować na wszystkie potrzeby". Sprzątanie w powiecie głubczyckim

Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sprzątanie w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kolejny dzień sprzątania po powodzi w powiecie głubczyckim. Poszkodowani mieszkańcy nadal porządkują swoje zniszczone domy i posesje. W wielu miejscach rozpoczął się już proces osuszania budynków.
- Potrzeby są ogromne, a nie stać mnie na zakup wszystkich niezbędnych rzeczy – mówi w rozmowie z Radiem Opole mieszkanka Lenarcic.

- Materiały budowlane, środki grzybobójcze, bo przeszła woda, więc przypłynęło wszystko, jeżeli nas może ktoś wspomóc powodzian. Tym bardziej, że to jest wioska Lenarcice i ona jest zawsze na boku. Jest Opawica, Chomiąża, Krasne Pole, a my tak trochę z boku. Więc dla mnie to by było naprawdę bardzo ważne.

- Siły i wytrwałości - to jest nam w tej chwili najbardziej potrzebne - dodaje Adam Brewus z miejscowości Chomiąża.

- Ciężka praca. Sprzątanie tego wszystkiego. Śmieci, które nagromadziła powódź. Pracujemy od rana do wieczora. Trwają osuszania agregatami. Nie mogę prowadzić innych prac, bo wszystko jest wilgotne, ściany oddają. Nie ma sensu tego przykrywać, bo to będzie później kisło, będą grzyby powstawać. Na razie trzeba to osuszyć.

- W tej chwili skupiamy się przede wszystkim na koordynacji w przekazywaniu darów dla poszkodowanych osób – informuje Artur Czechowicz, zastępca starosty powiatu głubczyckiego.

- Mamy magazyny tymczasowe u nas w powiecie i tam przygotowujemy dla mieszkańców paczki. Rozdajemy je bezpośrednio sołtysom, instytucjom, które pomagają w dostarczaniu ich do poszkodowanych osób. Potrzeby są bardzo różne, od ciężkiego sprzętu, po chemię, jedzenie i wodę. Staramy się reagować na wszystkie potrzeby i tam, gdzie mamy jakikolwiek sygnał staramy się pomóc.

Przypomnijmy, że w powiecie głubczyckim w wyniku powodzi najbardziej ucierpieli mieszkańcy z gminy Głubczyce i Branice.
Mieszkanka Lenarcic
Adam Brewus
Artur Czechowicz

Zobacz także

2024-11-13, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową siedzibę. To wciąż tymczasowe rozwiązanie Rodzinny Dom Dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową, choć nadal tymczasową siedzibę. Na czas remontu dotychczasowego domu państwu Cimerman udało się wynająć obiekt, który spełnia potrzeby małżeństwa i 14-osobowej grupy po… » więcej 2024-11-11, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Wielka woda nie dotarła do Mosznej, ale zamek i tak odwiedziło mniej gości Mniejszy ruch turystyczny niż w ubiegłym roku notuje zamek w Mosznej. Choć powódź nie dotknęła bezpośrednio pałacu, wielka woda z połowy września odcisnęła piętno na okazałej rezydencji. » więcej 2024-11-09, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zdążyli przed zimą. Nowe kotły już ogrzewają szkołę podstawową w Nowym Świętowie [ZDJĘCIA] We wszystkich trzech budynkach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy jest już ciepło. To za sprawą uruchomienia nowych kotłów centralnego ogrzewania w kotłowniach budynku przedszkolnego… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Gospodarka Rolniku! Nie czekaj ze składaniem wniosków do ARiMR o pomoc za straty w uprawach po powodzi Blisko 400 osób złożyło dotąd wnioski do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę rekompensat za straty w uprawach w wyniku powodzi. O wsparcie z ARiMR można się starać do 15 listopada. » więcej 2024-11-09, godz. 09:15, Gospodarka "To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »