Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 21:00 Autor: Jakub Biel

Trudna sytuacja powiatu nyskiego. Wielomilionowe straty w infrastrukturze

Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło wstępne szacowanie strat, które wyrządziła powódź. To nie tylko uszkodzone budynki i zalane mieszkania, ale także poważne szkody w lokalnych drogach. Pierwsze informacje uzyskiwane od osób sprawdzających stan infrastruktury drogowej mówią, że kwoty będą opiewać na wiele milionów.
- Rzeczywiście sytuacja w kwestii drogowej jest bardzo trudna – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski. - My mamy w drogach, wstępnie szacując, straty na poziomie minimum 150 mln zł.  W drogach powiatowych, w ciągach dróg powiatowych mamy zniszczone siedem mostów. Niektóre popłynęły, a niektóre będziemy musieli rozebrać.

Wśród dróg, które uległy największemu uszkodzeniu są te w Bodzanowie, Przełęku, Rogoszowie, ale i mosty w Siestrzechowicach czy Białej Nyskiej.

Sporym problemem pozostaje wciąż brak dostępu do pitnej, bieżącej wody i prądu. Gminne i powiatowe służby pracują, aby dyskomfort mieszkańców trwał jak najkrócej.

- Zdajemy sobie sprawę, że media są niezwykle ważne dla chociażby takich prostych rzeczy jak sprzątanie czy gotowanie – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Najgorsza sytuacja jest w Głuchołazach. Tam wiemy, że burmistrz wręcz apeluje o oszczędzanie wody,  bo nie wiadomo jak szybko zostanie przywrócona pełna dostawa wody. Z prądem jest o wiele lepiej. Nawet już w Bodzanowie wrócił prąd, w tej wiosce, która tak naprawdę została przeorana przez wodę. Jeszcze są miejsca w gminie Paczków, ale to już są wyjątki, gdzie tego prądu nie ma. 

Nie można jednak dokładnie określić, kiedy mieszkańcy wszystkich zalanych miejscowości będą mieli pełny dostęp do wszystkich mediów.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-11-13, godz. 12:58, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową siedzibę. To wciąż tymczasowe rozwiązanie Rodzinny Dom Dziecka z Lewina Brzeskiego znalazł nową, choć nadal tymczasową siedzibę. Na czas remontu dotychczasowego domu państwu Cimerman udało się wynająć obiekt, który spełnia potrzeby małżeństwa i 14-osobowej grupy po… » więcej 2024-11-11, godz. 10:35, Wiadomości z regionu Wielka woda nie dotarła do Mosznej, ale zamek i tak odwiedziło mniej gości Mniejszy ruch turystyczny niż w ubiegłym roku notuje zamek w Mosznej. Choć powódź nie dotknęła bezpośrednio pałacu, wielka woda z połowy września odcisnęła piętno na okazałej rezydencji. » więcej 2024-11-09, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zdążyli przed zimą. Nowe kotły już ogrzewają szkołę podstawową w Nowym Świętowie [ZDJĘCIA] We wszystkich trzech budynkach Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Nowym Świętowie w gminie Głuchołazy jest już ciepło. To za sprawą uruchomienia nowych kotłów centralnego ogrzewania w kotłowniach budynku przedszkolnego… » więcej 2024-11-09, godz. 11:00, Gospodarka Rolniku! Nie czekaj ze składaniem wniosków do ARiMR o pomoc za straty w uprawach po powodzi Blisko 400 osób złożyło dotąd wnioski do opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wypłatę rekompensat za straty w uprawach w wyniku powodzi. O wsparcie z ARiMR można się starać do 15 listopada. » więcej 2024-11-09, godz. 09:15, Gospodarka "To pozwoli na podstawowe zabezpieczenie mieszkańców". 40 mln złotych na usuwanie szkód powodziowych Duży zastrzyk pieniędzy trafi do województwa opolskiego na usunięcie szkód powodziowych. Prace będą prowadzone w różnych miejscach rzeki rozpoczynając od ujścia do zbiornika Nysa. » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »