Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 21:00 Autor: Jakub Biel

Trudna sytuacja powiatu nyskiego. Wielomilionowe straty w infrastrukturze

Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Śmieci popowodziowe w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Starostwo Powiatowe w Nysie rozpoczęło wstępne szacowanie strat, które wyrządziła powódź. To nie tylko uszkodzone budynki i zalane mieszkania, ale także poważne szkody w lokalnych drogach. Pierwsze informacje uzyskiwane od osób sprawdzających stan infrastruktury drogowej mówią, że kwoty będą opiewać na wiele milionów.
- Rzeczywiście sytuacja w kwestii drogowej jest bardzo trudna – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski. - My mamy w drogach, wstępnie szacując, straty na poziomie minimum 150 mln zł.  W drogach powiatowych, w ciągach dróg powiatowych mamy zniszczone siedem mostów. Niektóre popłynęły, a niektóre będziemy musieli rozebrać.

Wśród dróg, które uległy największemu uszkodzeniu są te w Bodzanowie, Przełęku, Rogoszowie, ale i mosty w Siestrzechowicach czy Białej Nyskiej.

Sporym problemem pozostaje wciąż brak dostępu do pitnej, bieżącej wody i prądu. Gminne i powiatowe służby pracują, aby dyskomfort mieszkańców trwał jak najkrócej.

- Zdajemy sobie sprawę, że media są niezwykle ważne dla chociażby takich prostych rzeczy jak sprzątanie czy gotowanie – mówi Daniel Palimąka, starosta nyski.

- Najgorsza sytuacja jest w Głuchołazach. Tam wiemy, że burmistrz wręcz apeluje o oszczędzanie wody,  bo nie wiadomo jak szybko zostanie przywrócona pełna dostawa wody. Z prądem jest o wiele lepiej. Nawet już w Bodzanowie wrócił prąd, w tej wiosce, która tak naprawdę została przeorana przez wodę. Jeszcze są miejsca w gminie Paczków, ale to już są wyjątki, gdzie tego prądu nie ma. 

Nie można jednak dokładnie określić, kiedy mieszkańcy wszystkich zalanych miejscowości będą mieli pełny dostęp do wszystkich mediów.
Daniel Palimąka
Daniel Palimąka

Zobacz także

2024-09-25, godz. 09:47, Wiadomości z regionu Dramatyczny obraz powodzi we wsi Wronów. "Czekaliśmy na strychu, aż ktoś po nas przypłynie" [ZDJĘCIA] Przez tydzień wieś Wronów w gminie Lewin Brzeski była niemal całkowicie odcięta od świata po zalaniu przez Nysę Kłodzką. Przez cały czas na miejscu pracowali jednak strażacy. » więcej 2024-09-25, godz. 09:24, Wiadomości z regionu Wróciła rehabilitacja w nyskim szpitalu. Pacjenci będą informowani telefonicznie Szpital powiatowy w Nysie wznowił dziś (25.09) zajęcia rehabilitacyjne dla wszystkich pacjentów. Ta część usług medycznych była wcześniej prowadzona na dwóch poziomach, ale przyziemie zostało całkowicie zalane. » więcej 2024-09-25, godz. 09:24, Wiadomości z regionu "Nie zapominajcie o gminie Głuchołazy". Dramatyczny apel podczas sztabu kryzysowego z udziałem premiera Zdecydowanie najtrudniejsza sytuacja w województwie opolskim - jak raportowali na sztabie kryzysowym z udziałem premiera przedstawiciele MSWiA w terenie jest obecnie w Głuchołazach. Z miasta do uczestników sztabu wybrzmiał mocny prz… » więcej 2024-09-24, godz. 20:07, Wiadomości z regionu Tysiąc zniszczonych mieszkań, 40 ulic i wszystkie 4 mosty. Głuchołazy walczą ze skutkami wielkiej wody - 123 miejscowości w województwie opolskim uległy zniszczeniu podczas powodzi. Niewątpliwie Głuchołazy są w wyjątkowej sytuacji - mówiła wojewoda opolska Monika Jurek podczas posiedzenia sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda… » więcej 2024-09-24, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Koniec punktu ewakuacyjnego w Łosiowie. Do szkoły wrócą uczniowie, ale potrzeba dezynfekcji Kilka osób ewakuowanych z gminy Lewin Brzeski przed powodzią musiało dzisiaj (24.09) wyprowadzić się z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łosiowie. » więcej
42434445464748
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »