Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 09:47 Autor: Witold Wośtak

Dramatyczny obraz powodzi we wsi Wronów. "Czekaliśmy na strychu, aż ktoś po nas przypłynie" [ZDJĘCIA]

Wronów po powodzi [fot. Jędrzej Łuczak]
Wronów po powodzi [fot. Jędrzej Łuczak]
Wronów po powodzi [fot. Jędrzej Łuczak]
Wronów po powodzi [fot. Jędrzej Łuczak]
Przez tydzień wieś Wronów w gminie Lewin Brzeski była niemal całkowicie odcięta od świata po zalaniu przez Nysę Kłodzką. Przez cały czas na miejscu pracowali jednak strażacy.
Jeszcze wczoraj (24.09) jedyną możliwością dojazdu była droga gruntowa, gdzie i tak stało 40 centymetrów wody, więc niektóre samochody utknęły. Mieszkańcy relacjonują, że przez 3 dni woda we wsi sięgała półtora metra i wtedy część ludzi przeniosła się na strych, czekając na ratunek. Sytuacja diametralnie zmieniła się po przyjeździe żołnierzy, którzy rozkopali wał. Szybko opadająca woda odsłoniła wielkie straty.

- Pomału będziemy wracać do swojej rzeczywistości - sprzątać, sprzątać i jeszcze raz sprzątać. Żeby cokolwiek zrobić, trzeba wszystko powynosić. Woda w mieszkaniu sięgała 120 centymetrów, mniej więcej 15 centymetrów nad kuchenką, a niżej pływało wszystko.

- W kwietniu robiłem kapitalny remont na parterze i zalało wszystko. Wymieniłem elektrykę, hydraulikę, przerobiłem ściany - mieszkanie było jednopokojowe, zrobiłem dwa pokoje, nową łazienkę i kuchnię, a teraz cały dobytek szlag trafił.

- Moim zdaniem, poszło kijowo. Miałem nadzieję, że po 1997 roku jesteśmy zabezpieczeni i sytuacja będzie wyglądać lepiej, a nie, że cała wioska znajdzie się pod wodą. Czekaliśmy na strychu na ratunek, aż ktoś wreszcie przypłynie po nas. W mieszkaniu wszystko przepadło, na remont potrzebuję co najmniej 100 tysięcy złotych.

Okazuje się natomiast, że na miejscu przez cały czas pracowała straż pożarna, między innymi grupa specjalna "Neptun" z województwa pomorskiego oraz sekcja pływająca kompanii z Olsztyna. Strażacy cały czas wypompowują wodę, uszczelnili też wyrwę w wale. Mundurowi zapewniają, że we Wronowie zostali tylko ci mieszkańcy, którzy odmówili ewakuacji.

We Wronowie mieszka około 150 osób. Część została ewakuowana do szkoły podstawowej w Łosiowie.
Mieszkańcy

Zobacz także

2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej 2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »