Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-24, 08:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Prezydent Opola o planach rozbudowy Polderu Żelazna

Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
Chociaż Opole z sytuacji powodziowej wyszło obronną ręką, konieczna jest rozbudowa Polderu Żelazna. Tak przekazał dziennikarzom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Drugi etap rozbudowy polderu ma jeszcze lepiej zabezpieczyć miasto na przyszłość.
- Obecnie polder Żelazna jest zamknięty i jest gotowy w formie suchego zbiornika, który zbiera nadmiar wody - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Trzeba rozwinąć sposób, w jaki ten nadmiar wody do niego trafia. Bo w tej chwili trafia on spontanicznie, czyli po prostu jak przekroczone są pewne poziomy na Odrze. A można to zrobić w sposób kontrolowany, czyli zrobić przepływ między Odrą, a zbiornikiem, który powinien być taki z pneumatyką, z mechaniką, który będzie pozwalał wodę z Odry wziąć i do Odry ją oddać, tak żeby nie czekać, bo to w kolejny sposób obniża falę powodziową.

- Wewnątrz zbiornika jest stary wał, który kiedyś przed zbiornikiem zatrzymywał falę powodziową z Odry. Koniecznym będzie odbudowanie go na trochę wyższym poziomie - dodaje Arkadiusz Wiśniewski. Jak wyjaśnia - wtedy będzie mniejsze ryzyko zalania od strony obwodnicy Czarnowąsów.

Przypomnijmy, że w ubiegły weekend w związku z podwyższonymi stanami wód w rzekach prewencyjnie ewakuowano 10 domów znajdujących się w polderze Żelazna.

Zdaniem prezydenta Opola te zabudowania powinny zostać zburzone. - Kiedy budowano polder mieszkańcy dostali odszkodowanie i zgodzili się na to, żeby finalnie się stamtąd przenieść - dodaje Arkadiusz Wiśniewski.
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »