Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-24, 08:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Prezydent Opola o planach rozbudowy Polderu Żelazna

Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
Polder Żelazna [fot. Jarosław Madzia]
Chociaż Opole z sytuacji powodziowej wyszło obronną ręką, konieczna jest rozbudowa Polderu Żelazna. Tak przekazał dziennikarzom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Drugi etap rozbudowy polderu ma jeszcze lepiej zabezpieczyć miasto na przyszłość.
- Obecnie polder Żelazna jest zamknięty i jest gotowy w formie suchego zbiornika, który zbiera nadmiar wody - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Trzeba rozwinąć sposób, w jaki ten nadmiar wody do niego trafia. Bo w tej chwili trafia on spontanicznie, czyli po prostu jak przekroczone są pewne poziomy na Odrze. A można to zrobić w sposób kontrolowany, czyli zrobić przepływ między Odrą, a zbiornikiem, który powinien być taki z pneumatyką, z mechaniką, który będzie pozwalał wodę z Odry wziąć i do Odry ją oddać, tak żeby nie czekać, bo to w kolejny sposób obniża falę powodziową.

- Wewnątrz zbiornika jest stary wał, który kiedyś przed zbiornikiem zatrzymywał falę powodziową z Odry. Koniecznym będzie odbudowanie go na trochę wyższym poziomie - dodaje Arkadiusz Wiśniewski. Jak wyjaśnia - wtedy będzie mniejsze ryzyko zalania od strony obwodnicy Czarnowąsów.

Przypomnijmy, że w ubiegły weekend w związku z podwyższonymi stanami wód w rzekach prewencyjnie ewakuowano 10 domów znajdujących się w polderze Żelazna.

Zdaniem prezydenta Opola te zabudowania powinny zostać zburzone. - Kiedy budowano polder mieszkańcy dostali odszkodowanie i zgodzili się na to, żeby finalnie się stamtąd przenieść - dodaje Arkadiusz Wiśniewski.
Arkadiusz Wiśniewski

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »