Już ponad 150 wniosków o odszkodowania złożyli mieszkańcy zalanych miejscowości w gminie Głubczyce. Samorząd szacuje, że doraźna pomoc potrzebna będzie ponad 200 rodzinom. Gmina sporządziła również wykaz uszkodzonej infrastruktury. Na liście znalazło się 37 publicznych obiektów.
- Przygotowujemy przelewy dla mieszkańców. W terenie pracuje również nadzór budowlany, który ocenia stan uszkodzonych domów i budynków gospodarczych – informuje Kazimierz Bedryj, zastępca burmistrza Głubczyc.
- Komisja z nadzoru budowlanego pracowała nawet w sobotę. Mam sygnał, że w miejscowości Lenarcice będzie decyzja, że występuje zagrożenie życia i będziemy musieli przygotować mieszkanie dla pięcioosobowej rodziny.
- Z listy gminnych obiektów największe szkody woda poczyniła w czterech świetlicach wiejskich, a także na drogach – dodaje Kazimierz Bedryj.
- Oszacowaliśmy, że odbudowa 10 najbardziej zniszczonych obiektów będzie kosztować blisko 3 mln zł. W Wyniku opadów deszczu mamy przeciekające dachy w kilku szkołach, na naszych obiektach mieszkalnych, także tutaj nie mamy jeszcze ostatecznej wyceny. W tej chwili najbardziej potrzebne są nam urządzenia do osuszania budynków.
Gmina Głubczyce nie oszacowała jeszcze strat, jakie w powodzi poniosła jej spółka w obiektach wodno-kanalizacyjnych.
Lokalny samorząd informuje również, że w najbliższym czasie będzie kontynuować szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Punkty szczepień w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia mają powstać w miejscowości Chomiąża i Krasne Pole.