Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-23, 12:09 Autor: Grzegorz Frankowski

Gmina Branice liczy straty po powodzi. Potrzeba wielu milionów złotych na odbudowę

Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
75 zalanych domów, 100 kolejnych poszkodowanych w nieco mniejszym stopniu, zniszczone graniczne przeprawy mostowe z Republiką Czeską, uszkodzone wały przeciwpowodziowe, drogi i ścieżki rowerowe oraz budynki użyteczności publicznej – tak wygląda pierwszy bilans strat po wielkiej wodzie, która przeszła przez gminę Branice w powiecie głubczyckim.
- Na ten moment jesteśmy pozbawieni możliwości dojazdu do czeskiej strefy ekonomicznej, gdzie pracuje bardzo dużo naszych mieszkańców – mówi Sebastian Baca, wójt Branic.

- Trzy mosty: Dzierżkowice, Wiechowice i Branice Zamek w tym momencie są zamknięte. Korzystamy z przejazdu w sąsiedniej gminie. To dla niektórych mieszkańców gminy, którzy mieszkają na krańcu naszej gminy oznacza często dojazd kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Drogi znajdujące się na terenach zalewowych również zostały uszkodzone, przerwane wały, ścieżki rowerowe, przepusty, mnóstwo tych przepustów drogowych, chodniki. Dużo jest zapadlisk Młynówki, odnogi rzeki Opawy tej, która wylała należą często do naszej gminy. To są straty naprawdę sięgające wielu, wielu milionów złotych.

Pierwsze wypłaty doraźnej rządowej pomocy w wysokości 10 tysięcy złotych trafiły na konta poszkodowanych już w czwartek. - Dzisiaj (23.09) ten proces ma zostać zakończony – dodaje wójt Branic.

- W tym tygodniu postanowimy, w jaki sposób będzie dystrybuowane odszkodowanie, które napłynęło do nas z datków wpłaconych na rzecz powodzian. Całość, jako samorząd postanowiliśmy przeznaczyć do wypłaty. Czyli nic nie zostanie na to, byśmy swoją infrastrukturę chociaż częściowo odbudowali. Wszystko pójdzie na rzecz powodzian. Na ten moment mamy sto kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale czekamy też zgodnie z zapowiedziami innych samorządów na kolejne.

W wyniku powodzi ucierpiała również remontowana w ostatnim czasie świetlica wiejska w Wiechowicach. Budynek został już posprzątany i trwa jego osuszanie. W całej gminie Branice przywrócony został już natomiast transport publiczny.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Zobacz także

2024-09-18, godz. 12:46, Wiadomości z regionu WSSE o dostępie do wody bieżącej w regionie [WAŻNE INFORMACJE] W wielu miejscach województwa jest problem z wodą bieżącą. Poniżej pełne zestawienie przesłane do Radia Opole przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epodemiologiczną. » więcej 2024-09-18, godz. 12:32, Wiadomości z regionu Gmina Paczków po przejściu fali. "Najbardziej potrzeba rąk do pracy" [ZDJĘCIA] - Zaczynamy szacować straty po zejściu wielkiej wody w gminie - mówi Artur Rolka, burmistrz Paczkowa. » więcej 2024-09-18, godz. 12:12, Wiadomości z regionu Potrzebny ciepły posiłek dla ratowników medycznych! Wesprzyj tych, którzy pomagają ratować powodzian Blisko 120 ratowników Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego nieustannie jest angażowanych do pomocy na terenach poszkodowanych przez powódź. Medyków można wesprzeć wodą i ciepłym posiłkiem, który pozwoli im się zregenerować… » więcej 2024-09-18, godz. 12:12, Wiadomości z regionu "Najbardziej aktualne informacje". Inflolinia NFZ dla pacjentów z zalanych terenów Pod numerem 800 190 590 można zdobyć informację o najbliższej czynnej aptece bądź przychodni. » więcej 2024-09-18, godz. 11:39, Wiadomości z regionu "Naszym kluczowym działaniem będzie oszacowanie strat". Robert Węgrzyn gościem Radia Opole - Jako zarząd województwa opolskiego będziemy widoczni na drugim etapie, gdy woda zejdzie z zalanych terenów - powiedział w Radiu Opole członek zarządu województwa opolskiego Robert Węgrzyn. » więcej
84858687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »