Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-23, 12:09 Autor: Grzegorz Frankowski

Gmina Branice liczy straty po powodzi. Potrzeba wielu milionów złotych na odbudowę

Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
Powódź w gminie Branice - [fot: Grzegorz Frankowski]
75 zalanych domów, 100 kolejnych poszkodowanych w nieco mniejszym stopniu, zniszczone graniczne przeprawy mostowe z Republiką Czeską, uszkodzone wały przeciwpowodziowe, drogi i ścieżki rowerowe oraz budynki użyteczności publicznej – tak wygląda pierwszy bilans strat po wielkiej wodzie, która przeszła przez gminę Branice w powiecie głubczyckim.
- Na ten moment jesteśmy pozbawieni możliwości dojazdu do czeskiej strefy ekonomicznej, gdzie pracuje bardzo dużo naszych mieszkańców – mówi Sebastian Baca, wójt Branic.

- Trzy mosty: Dzierżkowice, Wiechowice i Branice Zamek w tym momencie są zamknięte. Korzystamy z przejazdu w sąsiedniej gminie. To dla niektórych mieszkańców gminy, którzy mieszkają na krańcu naszej gminy oznacza często dojazd kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę. Drogi znajdujące się na terenach zalewowych również zostały uszkodzone, przerwane wały, ścieżki rowerowe, przepusty, mnóstwo tych przepustów drogowych, chodniki. Dużo jest zapadlisk Młynówki, odnogi rzeki Opawy tej, która wylała należą często do naszej gminy. To są straty naprawdę sięgające wielu, wielu milionów złotych.

Pierwsze wypłaty doraźnej rządowej pomocy w wysokości 10 tysięcy złotych trafiły na konta poszkodowanych już w czwartek. - Dzisiaj (23.09) ten proces ma zostać zakończony – dodaje wójt Branic.

- W tym tygodniu postanowimy, w jaki sposób będzie dystrybuowane odszkodowanie, które napłynęło do nas z datków wpłaconych na rzecz powodzian. Całość, jako samorząd postanowiliśmy przeznaczyć do wypłaty. Czyli nic nie zostanie na to, byśmy swoją infrastrukturę chociaż częściowo odbudowali. Wszystko pójdzie na rzecz powodzian. Na ten moment mamy sto kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale czekamy też zgodnie z zapowiedziami innych samorządów na kolejne.

W wyniku powodzi ucierpiała również remontowana w ostatnim czasie świetlica wiejska w Wiechowicach. Budynek został już posprzątany i trwa jego osuszanie. W całej gminie Branice przywrócony został już natomiast transport publiczny.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Zobacz także

2024-09-24, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Radni sejmiku jednogłośnie za wsparciem poszkodowanych samorządów Nie mniej niż 10 mln złotych wsparcia z kasy województwa trafi do samorządów poszkodowanych w powodzi - taką deklarację w postaci rezolucji złożyli na sesji radni sejmiku. Temat powodzi wywołał dyskusję wśród radnych i szereg… » więcej 2024-09-24, godz. 13:42, Wiadomości z regionu Szkoły z województwa opolskiego wracają do prowadzenia zajęć Większość dzieci z województwa opolskiego może już pojawić się w szkołach i uczestniczyć w zajęciach. » więcej 2024-09-24, godz. 13:33, Wiadomości z regionu Ponad 300 milionów strat na drogach wojewódzkich. Są pierwsze wyliczenia 337 mln złotych - na tyle wstępnie oszacowano straty na drogach wojewódzkich po powodzi. » więcej 2024-09-24, godz. 12:46, Wiadomości z regionu Punkty pomocowe proszą o środki do dezynfekcji i ciężki sprzęt do sprzątania Potrzebne są kilofy, łomy, ciężki sprzęt do sprzątania zalanych domostw oraz środki do dezynfekcji i płyny grzybobójcze. Przy ul. Rejtana 5 w Opolu funkcjonuje jeden z 4 wojewódzkich punktów pomocowych koordynowanych przez Samorząd… » więcej 2024-09-24, godz. 12:29, Interwencja Radia Opole Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały zalane nie zebrana kukurydza i już na przyszły rok zasiany rzepak. Uprawy te… » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »