Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-21, 15:25 Autor: Adam Wołek

Mieszkańcy gminy Lubrza sprzątają po powodzi. "Potrzebujemy osuszaczy"

Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powódź w Lubrzy [fot. arch. prywatne]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Powóź w Lubrzy [fot. Adam Wołek]
Ponad 200 gospodarstw ucierpiało w powodzi w gminie Lubrza. Zalane są budynki i pomieszczenia gospodarcze, a także samochody.
Mieszkańcy ratowali co się dało, ale jak podkreślają, woda była większa niż w 1997 roku. Teraz sprzątają i szacują straty, a te są ogromne.

- Straciliśmy dosłownie wszystko, cały parter domu został zalany. Mieliśmy od 70 do 110 cm wody na parterze. Wszystko z dołu domu musimy wyrzucić - relacjonuje Joanna Wolf z Lubrzy.

- Straciliśmy dorobek naszego życia. Próbowaliśmy ratować zwierzęta. Kaczki jakoś pływały, ale kury się potopiły, podobnie jak króliki. W domu ściany zniszczone, podłogi też - dodaje pan Tomasz.

- Niedawno wyremontowaliśmy dom. Włożyliśmy mnóstwo pracy i pieniędzy, a teraz musimy zacząć wszystko od nowa - powiedziała Małgorzata Wacławik.

- Dostaliśmy dużo darów i z nich korzystamy w najlepszy ze sposobów - mówił wójt gminy Lubrza Damian Drabik. - Jesteśmy zaopatrywani z każdej możliwej strony. Mamy dostęp do artykułów pierwszej potrzeby. Mamy wodę, żywność, chemię czy łopaty. Teraz mieszkańcy potrzebują osuszaczy. Na te czekamy.

Po uprzątnięciu pozostałości po powodzi gmina przystąpi do szacowania strat.
Mieszkańcy Lubrzy
Damian Drabik

Zobacz także

2024-09-13, godz. 13:23, Wiadomości z regionu Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich… » więcej 2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »