Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 18:25 Autor: Daniel Klimczak

W Głuchołazach wodociąg trzeba uzupełniać. Pomagają ościenne gminy

Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Na razie wodę do zasilania miejskiego wodociągu trzeba dowozić cysternami z innych gmin [fot. Daniel Klimczak]
Kolejni mieszkańcy Głuchołaz odzyskują dostęp do bieżącej wody. Dziś (20.09) jej dostawy przywrócono między innymi dla mieszkańców Rynku i ulicy Kościuszki.
Dostęp do wody możliwy jest między innymi dzięki wsparciu innych gmin, które dostarczają ją do miasta. To konieczne, bo jak mówi burmistrz Paweł Szymkowicz, nadal nie można czerpać wody z ujęć w prawobrzeżnej części miasta.

- Zniszczenie głównego kolektora spowodowało, że musimy ją dostarczać do stacji uzdatniania w jakiś inny sposób. Od wczoraj cysterny, zarówno wojskowe, jak i straży pożarnej, dzięki spółkom wodociągowym z Prudnika, z Białej, z Grodkowa, z Prószkowa, za chwilę może i z innych samorządów, dostarczają około 1000 metrów sześciennych wody, żeby tę wodę wlać do zbiorników przy stacji uzdatniania.

Stamtąd woda trafia już do sieci. Gdy tylko woda z Białej Głuchołaskiej będzie spełniała normy, wodociągi będą ponownie wykorzystywać ją do napełniania sieci. Dopóki infrastruktura nie zostanie odbudowana, w funkcjonowaniu systemu nadal będą pomagać strażacy.

- Już się przygotowują do tego, że specjalnymi pompami, kilkoma wężami rozwiniętymi, będą transportować wodę do stacji uzdatniania. Stacja uzdatniania jest w bezpiecznym miejscu, jest przygotowana do produkcji wody, potrzebuje tylko tego surowca.

Dopóki nie uda się wrócić do korzystania z lokalnego ujęcia, władze Głuchołaz apelują o oszczędne korzystanie z z wody.
Paweł Szymkowicz
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »