Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 12:11 Autor: Krzysztof Rapp

- Będą szczenienia i dodatkowe punkty pomocy medycznej - zapowiada wicewojewoda

Szpital tymczasowy w Nysie [fot. Jędrzej Łuczak]
Szpital tymczasowy w Nysie [fot. Jędrzej Łuczak]
- Mamy dla mieszkańców zabezpieczony program szczepień, żeby ochronić ich przez ewentualnymi zakażeniami - mówił dziś (20.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Pytaliśmy o dostępność do służby zdrowia na zalanych terenach, bo są miejsca, gdzie ulicami płyną ścieki i rośnie ryzyko epidemiczne.
- Te nasze działania to nie tylko uruchomienie szpitala tymczasowego w Nysie, ale też uruchomienie 10 mobilnych punktów medycznych, które będą ustawiane przez wojsko w mniejszych miejscowościach po to, aby dostęp do lekarzy był zabezpieczony. Np. powiat nyski zabezpieczają szpitale sąsiednie, między innymi szpital MSW w Głuchołazach. Takich wyzwań jest cała masa. W powiecie nyskim jest około 80 osób dializowanych. Dzisiaj pani minister zdrowia mówiła o tym na porannej odprawie zapewniając, że te osoby będą miały zapewnioną tą usługę w innych ośrodkach. NFZ jest postawiony na równe nogi, aby refundację rozliczać płynnie w stosunku do zaistniałych okoliczności - mówi Piotr Pośpiech.

Pytany, czy szpital powiatowy w Nysie był przygotowany na ewentualne podtopienia, Piotr Pośpiech odpowiedział, że lecznica była zabezpieczona z jednej strony, a woda wdarła się z drugiej. Dodał jednak, że pacjenci tego szpitala znaleźli już pomoc w innych szpitalach w regionie.

Wicewojewoda podkreślił, że w szpitalu tym w pierwszej kolejności uruchomiono izbę przyjęć i triaż - czyli segregację pacjentów ze względu na zagrożenie zdrowia i życia.

Dodajmy, że dziś (20.09) ma tam ruszyć pediatria.
Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »