Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń [oprac. MŚ]

Woda zalała jedyną w regionie komorę hiperbaryczną. Strat w sprzęcie nyskiego szpitala jest więcej

Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Szpital w Nysie zamknięty po przejściu powodzi, 17.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Trwa osuszanie Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak zapowiada dyrektor placówki Artur Kamiński, powrót do normalnego funkcjonowania może potrwać około czterech tygodni.
Przypomnijmy, po powodzi, z którą walczyli mieszkańcy Nysy, w szpitalu nie działa SOR, diagnostyka laboratoryjna.

- Jeżeli chodzi o sprzątanie, to wygląda to bardzo dobrze, ponieważ mamy wiele służb ratowniczych, strażackich i wolontariuszy do pomocy - podkreśla Artur Kamiński.

- Tu udało się uprzątnąć, wypompować wodę z tych miejsc, gdzie ona jeszcze stoi. Myślę, że to kwestia 1-2 dni i całe zalane przyziemie w szpitalu wstępnie będzie uporządkowane, oczyszczone. Wtedy będziemy musieli przystąpić do osuszania tego przyziemi, to setki, tysiące metrów kwadratowych. W szpitalu pracuje tysiąc pracowników. Część lekarzy będzie wspierać działalność szpitala polowego. Chcemy utrzymać miejsca pracy. Ci pracownicy nie wykonują pracy administracyjnej, tylko biorą gumowce, rękawice i pomagają nam w porządkowaniu całego szpitala.

Placówka wskutek powodzi poniosła wysokie straty materialne w sprzęcie medycznym. Zalaniu uległy jedyna w regionie komora hiperbaryczna, 2 tomografy komputerowe i całe laboratorium diagnostyczne oraz rezonans magnetyczny. - Według bardzo wstępnych szacunków wartość tych strat to 50 mln złotych - dodaje Artur Kamiński.

Z uwagi na zalanie szpitala wszystkie zabiegi planowe zostały odwołane. Pacjenci mogą znaleźć najważniejsze informacje na stronie www.zoz.nysa.pl. A podstawową opiekę medyczną zapewnia obecnie szpital polowy przy Hali Nysa.
Artur Kamiński

Zobacz także

2024-09-16, godz. 19:15, Wiadomości z regionu Zbiornik Racibórz Dolny pracuje. Zebrał już 108 mln m3 wody powodziowej Racibórz Dolny piętrzy wodę z Odry. W tej chwili jest tam jej około 55 milionów metrów sześciennych. - Rezerwa jest znacząca. Zbiornik w pełni spełnia swoją funkcję - zapewnia Linda Hofman z gliwickich Wód Polskich. » więcej 2024-09-16, godz. 18:50, Wiadomości z regionu IMGW: fala wezbraniowa na Odrze jest pomiędzy Kędzierzynem-Koźlem a Opolem Aktualny stan Odry na wodowskazie w Groszowicach (to wodowskaz IMGW, o którego wskazania formułowane są wszystkie komunikaty) wynosi 653 cm. Wg informacji przekazanych nam przez Wody Polskie, kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie poniżej… » więcej 2024-09-16, godz. 18:36, Wiadomości z regionu "Większość mieszkańców została ewakuowana". Paczków mierzy się z wielką wodą Paczków zmaga się z wielką wodą. Rano doszło tam pęknięcia zbiornika Topola. Artur Rolka, burmistrz Paczkowa na antenie Radia Opole przekazał, że bardzo mocno uszkodzona została infrastruktura gminna oraz powiatowa. Zerwane są wodociągi… » więcej 2024-09-16, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Ewakuacja Nysy. Policja apeluje, aby nie wjeżdżać do miasta [FILM] Władze Nysy ogłaszają ewakuację miasta. Sytuacja jest groźna, może dojść do zalania niemal całego miasta - ostrzega burmistrz Kordian Kolbiarz- Główny punkt ewakuacyjny to Hala Nysa przy ulicy Sudeckiej - poinformował podkomisarz… » więcej 2024-09-16, godz. 17:50, Wiadomości z regionu Kędzierzyn-Koźle przygotowuje się na falę kulminacyjną. Odra nie przekroczy 6 metrów - Nie zamykamy żadnych mostów. Według prognoz IMGW stan Odry będzie się podnosił, ale w Koźlu nie powinien on przekroczyć 600 cm. Zbiornik Racibórz cały czas pracuje i reguluje poziom wody. Według ekspertów taka sytuacja nie powinna… » więcej
9899100101102103104
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »