Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 15:42 Autor: Daniel Klimczak

Wody Polskie twierdzą, że dobrze przygotowały Jezioro Nyskie na nadejście wielkiej wody

Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Wody Polskie zaprzeczają, by doszło do nieprawidłowości związanych z przygotowaniem Jeziora Nyskiego na nadejście wielkiej wody. Zdaniem zarządzającej zbiornikiem instytucji, całość odbywała się zgodnie z zasadami funkcjonowania takich obiektów oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami.
Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekonywała dziś (18.09) w Opolu, że wcześniejsze opróżnienie zbiornika mogłoby zaszkodzić zarówno jemu, jak i miastu.

- Pewnie ten zarzut dotyczy, że za późno spuszczaliśmy [wodę]. To nie jest prawda, myśmy spuszczali, natomiast my musimy spuszczać w odpowiedni sposób, dbając o to, żeby ten spust nie zaszkodził miastu, a po drugie dbając o to, żeby nie uszkodził infrastruktury. Proszę mi wierzyć, to wszystko jest ustalone razem ze starostą nyskim oraz z władzami nyskimi, więc to tak się nie dzieje. Zbiorniki były opróżniane, były przygotowane, miały rezerwę powodziową, natomiast to nie oznaczało, że są puste jak wanna po wypuszczeniu wody, ponieważ aby zachować stateczność, jakąś ilość wody miały, bo tak zostały zaprojektowane - powiedziała.

Obecnie z Jeziora Nyskiego wypływa 400 metrów sześciennych wody na sekundę, czyli tyle, ile przy normalnym poziomie wody. W kulminacyjnym momencie przepływ ten był 2,5 raza większy, co spowodowało między innymi konieczność zamknięcia wszystkich mostów w mieście. Ponadto, po zwiększeniu przepływu, woda wdarła się do centrum miasta.
Joanna Kopczyńska

Zobacz także

2024-09-24, godz. 10:54, Wiadomości z regionu Burmistrz Paczkowa w Radiu Opole: Miałem prawo obawiać się o bezpieczeństwo mieszkańców - W Paczkowie nigdy nie było takiej wysokiej wody - mówił dziś (24.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Artur Rolka, burmistrz tego miasta. Pytaliśmy go, czy jego zdaniem zadziałały procedury kryzysowe oraz czy czuł się ostrzeżony… » więcej 2024-09-24, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Prezydent Opola o planach rozbudowy Polderu Żelazna Chociaż Opole z sytuacji powodziowej wyszło obronną ręką, konieczna jest rozbudowa Polderu Żelazna. Tak przekazał dziennikarzom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Drugi etap rozbudowy polderu ma jeszcze lepiej zabezpieczyć miasto… » więcej 2024-09-24, godz. 08:07, Wiadomości z regionu Cech zbiera pieniądze dla poszkodowanych rzemieślników. Ich pracownie zniszczyła powódź W powiecie prudnickim powódź nie oszczędziła zakładów rzemieślniczych. Zniszczone firmy najczęściej umiejscowione są na parterach zalanych budynków. Przedsiębiorcy szacują straty, a pomoc powodzianom deklaruje ich korporacja … » więcej 2024-09-24, godz. 08:06, Wiadomości z regionu Dziekan rady adwokackiej: Powodzianie, korzystajcie z bezpłatnych porad prawnych! - Jesteś powodzianinem, potrzebujesz pomocy prawnej, skorzystaj z bezpłatnych porad opolskich prawników - namawiał w Radiu Opole Łukasz Wójcik, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu. » więcej 2024-09-24, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Trasy i szlaki zniszczone po powodzi. W Górach Opawskich obowiązuje zakaz wstępu do lasu Okresowy zakaz wstępu do lasów wprowadziło Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenia te dotyczą m.in. Parku Krajobrazowego 'Góry Opawskie'. Powodem są znaczne uszkodzenia drzewostanu, spowodowane przez powódź. » więcej
47484950515253
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »