Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 15:42 Autor: Daniel Klimczak

Wody Polskie twierdzą, że dobrze przygotowały Jezioro Nyskie na nadejście wielkiej wody

Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Podtopienia w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Jezioro Nyskie [fot. Rafał Gawlik]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Rzeka Nysa Kłodzka w Nysie, widok z Alei Wojska Polskiego [fot. Daniel Klimczak]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Nysa Kłodzka w Nysie, 15.09.24. [fot. Marcin Boczek]
Wody Polskie zaprzeczają, by doszło do nieprawidłowości związanych z przygotowaniem Jeziora Nyskiego na nadejście wielkiej wody. Zdaniem zarządzającej zbiornikiem instytucji, całość odbywała się zgodnie z zasadami funkcjonowania takich obiektów oraz w porozumieniu z lokalnymi władzami.
Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekonywała dziś (18.09) w Opolu, że wcześniejsze opróżnienie zbiornika mogłoby zaszkodzić zarówno jemu, jak i miastu.

- Pewnie ten zarzut dotyczy, że za późno spuszczaliśmy [wodę]. To nie jest prawda, myśmy spuszczali, natomiast my musimy spuszczać w odpowiedni sposób, dbając o to, żeby ten spust nie zaszkodził miastu, a po drugie dbając o to, żeby nie uszkodził infrastruktury. Proszę mi wierzyć, to wszystko jest ustalone razem ze starostą nyskim oraz z władzami nyskimi, więc to tak się nie dzieje. Zbiorniki były opróżniane, były przygotowane, miały rezerwę powodziową, natomiast to nie oznaczało, że są puste jak wanna po wypuszczeniu wody, ponieważ aby zachować stateczność, jakąś ilość wody miały, bo tak zostały zaprojektowane - powiedziała.

Obecnie z Jeziora Nyskiego wypływa 400 metrów sześciennych wody na sekundę, czyli tyle, ile przy normalnym poziomie wody. W kulminacyjnym momencie przepływ ten był 2,5 raza większy, co spowodowało między innymi konieczność zamknięcia wszystkich mostów w mieście. Ponadto, po zwiększeniu przepływu, woda wdarła się do centrum miasta.
Joanna Kopczyńska

Zobacz także

2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy, na jaką skalę". Stanisław Potoniec gościem Radia Opole - Prognozy pogody nadal przewidują intensywne opady deszczu. Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu "Na razie brak niepokojących informacji". Sztab kryzysowy w Nysie W nyskim starostwie powiatowym obradował rano sztab kryzysowy w związku z intensywnymi opadami deszczu. Na razie brak niepokojących informacji, ale służby są w stanie najwyższej gotowości. Największe obawy dotyczą sytuacji w Gł… » więcej 2024-09-13, godz. 09:54, Wiadomości z regionu "Mamy już pierwsze wzrosty poziomu wody na górnej Odrze". Hydrolog IMGW dla Radia Opole - Przed nami najtrudniejszy czas, jeśli chodzi o opady deszczu. Szczególnie trudna sytuacja hydrologiczna będzie miała miejsce na południu Opolszczyzny - przyznał w Radiu Opole Jan Szymankiewicz, hydrolog Instytutu Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2024-09-13, godz. 09:49, Wiadomości z regionu "Na ten moment rzeki są zabezpieczone". Na razie bez przekroczeń stanów ostrzegawczych Obecnie (godz. 09:30) na żadnym wodowskazie w województwie opolskim nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczy czy też alarmowych. Jednak mimo to, jak informuje przedstawiciel WCZK, te stany są wzrostowe. Najgorsza sytuacja może… » więcej
125126127128129130131
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »