Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-18, 09:43 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Potrzebny chleb, woda i rzeczy do sprzątania. Caritas prowadzi zbiórkę dla powodzian

Zdjęcie ilustracyjne. Punkt ewakuacyjny w ZSE w Nysie [fot. Marcin Boczek]
Zdjęcie ilustracyjne. Punkt ewakuacyjny w ZSE w Nysie [fot. Marcin Boczek]
Zdjęcie ilustracyjne. Punkt ewakuacyjny w ZSE w Nysie [fot. Marcin Bocze]
Zdjęcie ilustracyjne. Punkt ewakuacyjny w ZSE w Nysie [fot. Marcin Bocze]
Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi zbiórkę darów dla powodzian w 300 parafiach w regionie. Jak informuj ks. Arnold Drechsler, dyrektor opolskiej Caritas, w pierwszej kolejności gromadzone są artykuły niezbędne do przeżycia.
- Zabierają rzeczy najpotrzebniejsze i udają się do miejsca ewakuacji, albo gdzieś uciekają na wyższe poziomy do ich mieszkań, budynków i tam trzeba do nich dotrzeć z tym co jest potrzebne do życia, a więc woda, pieczywo, środki higieniczne. To jest najważniejsze, żeby ten chleb codzienny był i woda do picia.

Caritas dysponuje listą już prawie 100 zalanych miejscowości na Opolszczyźnie. - Kiedy woda opada naszym zadaniem jest także wejście w drugi etap pomagania, czyli pomoc przy sprzątaniu - dodaje ks. Arnold Drechsler. - Tutaj też apelujemy o takie rzeczy do sprzątania, więc buty gumowe, rękawiczki, takie narzędzia, łopaty, grabie, miotły, ścierki. No i oczywiście, ale to już przerasta możliwości indywidualnych osób. To są osuszacze, generatory prądu, karchery, czyli takie aparaty do czyszczenia pod ciśnieniem.

Caritas Diecezji Opolskiej prowadzi uruchomiła także zbiórkę finansową dla powodzian. Wpłaty można dokonywać na numer konta: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem "powódź".

Do tej pory na konto Caritas wpłynęło ponad 350 tysięcy złotych dla powodzian.
ks. Arnold Drechsler cz.1
ks. Arnold Drechsler cz.2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »