Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 15:45 Autor: Jakub Biel

Niewodniki się zbroją. Trwa umacnianie wałów na Odrze

Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
Niewodniki umacniają wały [fot. Jakub Biel]
W gminie Dąbrowa wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wójt gminy poinformowała, że dochodzi do przesiąku na wale w Niewodnikach i zaapelowała do mieszkańców o pomoc strażakom przy umocnieniu wału. Jednocześnie prowadzone są prace na wale w Naroku.
- Ryzyko jest duże, dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu pogotowia – mówi Katarzyna Gołębiowska-Jarek, wójt Dąbrowy.

- Dwa dni z rzędu ustawialiśmy wały i barykadowaliśmy ulicę Odrzańską w Naroku tak, żeby woda się nie wdarła. Monitorujemy sytuację w Żelaznej. Tam wypełnia się polder, ale w Niewodnikach niestety musimy podwyższyć koronę wału.

Wójt gminy zaapelowała do mieszkańców, aby ci pomogli strażakom. Na miejscu prac stawiło się kilkudziesięciu mieszkańców. Część z nich wsparła również działania strażaków.

- Staramy się zabezpieczać ewentualne przecieki - mówi mł. asp. Paweł Kułynycz, dowódca akcji w Niewodnikach. - Działamy na ulicy Odrzańskiej przy wale polderu Żelazna. Mamy wystarczające siły i środki, aby usypać, utworzyć wał, gdzie znajduje się nierówność, aby zniwelować jego poziom do pożądanego, który gwarantuje bezpieczeństwo przelania się wody, jeżeli nadejdzie wyższy poziom.

Dodatkowo straż wspólnie z ochotnikami ewakuowała żywy inwentarz z przyległych gospodarstw rolnych, które są zagrożone zalaniem. Ewakuowani zostali również mieszkańcy. Sytuacja wsi Niewodniki i tej części gminy Dąbrowa uzależniona jest od tego, czy poziom w Odrze będzie stabilny.
Katarzyna Gołębiowska-Jarek
Paweł Kułynycz

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
34353637383940
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »