Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 11:00 Autor: Krzysztof Rapp

Stanisław Potoniec o prognozach hydrologicznych i stanie klęski żywiołowej

Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
Stanisław Potoniec [fot. Radio Opole]
- Fala wezbraniowa już przechodzi przez Opole, woda w Odrze może pójść jeszcze o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt centymetrów w górę - mówił dziś (17.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Stanisław Potoniec, zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Nasz gość zastrzegł, że realne poziomy wód mogą się różnić od tych prognozowanych, ale to normalne w takich dynamicznych sytuacjach.
- Woda może przekroczyć te prognozowane poziomy. Mimo tego, że te szacunki są wyliczane, to niekiedy się nie sprawdzają. Szacunki możemy zrobić do 10 - 15 cm. Natomiast nie możemy oszacować tych małych rzeczek, dopływów, potoków, które zasilają te duże rzeki. To zależy, ile spadnie deszczu i ile wody spłynie z gór - tłumaczy Stanisław Potoniec.

Pytaliśmy też co oznacza wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Przypomnijmy, rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w powiatach: głubczyckim, nyskim i prudnickim oraz gminie Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Stan ten został dziś (17.09) rozszerzony na kolejne powiaty: opolski, krapkowicki, kędzierzyńsko-kozielski i brzeski.

- Dla mieszkańców tych regionów oznacza to, że został wprowadzony tryb nakazowy. Ewakuacja już nie jest dobrowolna. Jest na takiej zasadzie, że jeśli ja, przykładowo powiedziałbym panu, że ma się pan ewakuować, to pan się musi ewakuować. Łącznie z tym, że mogę zastosować jakieś środki przymusu - wyjaśnia gość Radia Opole.

Jak tłumaczy zastępca dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, stan klęski żywiołowej umożliwia też szybsze i sprawniejsze udzielanie pomocy poszkodowanym.
Stanisław Potoniec cz.1
Stanisław Potoniec cz.2

Zobacz także

2024-09-30, godz. 15:40, Wiadomości z regionu "Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca… » więcej 2024-09-30, godz. 15:00, Wiadomości z regionu ZDW szykuje się do remontów dróg 416 i 417. "Chcielibyśmy zacząć jak najszybciej" Przejezdna od dzisiaj (30.09) jest droga wojewódzka nr 458 pod wiaduktem kolejowym w Lewinie Brzeskim. Do tej pory drogowcy mieli problem z udrożnieniem tego odcinka, bo ciągle spływała nowa woda. » więcej 2024-09-30, godz. 15:00, Wiadomości z regionu 140 strażaków pomaga powodzianom w Głuchołazach. Nie wiadomo, kiedy zakończą tę pracę Około 140 strażaków zawodowych i ochotników nadal pracuje w Głuchołazach przy usuwaniu skutków powodzi. Prace mają na celu powrót do normalnego funkcjonowania miasta i gminy. » więcej 2024-09-30, godz. 12:45, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Najnowszy raport sanepidu Na terenach powodziowych wciąż są problemy z zaopatrzeniem w wodę. Ale sytuacja się poprawie. Między innymi woda w Nysie obecnie jest już zdatna do spożycia. » więcej 2024-09-30, godz. 11:01, Poranna rozmowa Radia Opole "Nie tylko odbudowa, ale i wzmacnianie odporności przeciwpowodziowej". Daniel Palimąka o planie odbudowy powiatu nyskiego Gościem Porannej Rozmowy radia Opole był starosta nyski Daniel Palimąka, którego pytaliśmy m.in. o skalę zniszczeń infrastruktury drogowej w powiecie - Jest coraz mniej tych dróg kompletnie nieprzejezdnych. Oczywiście my nie odrestaurujemy… » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »