Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 10:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Dementujemy plotki, słuchajmy oficjalnych komunikatów". Wiceprezydent Opola przestrzega przed fake newsami

Stan Odry w Opolu (8:30, 17.09.2024) [Fot. Marcin Boczek]
Stan Odry w Opolu (8:30, 17.09.2024) [Fot. Marcin Boczek]
Stan Odry w Opolu (8:30, 17.09.2024) [Fot. Marcin Boczek]
Stan Odry w Opolu (8:30, 17.09.2024) [Fot. Marcin Boczek]
Stan Odry Opole (8:30, 17.09.2024) [Fot. Daria Pakuła]
Stan Odry Opole (8:30, 17.09.2024) [Fot. Daria Pakuła]
- Nie zamykamy mostów, a placówki oświatowe działają normalnie - mówił na antenie Radia Opole Maciej Wujec, wiceprezydent Opola, który apelował do mieszkańców, aby słuchać tylko oficjalnych komunikatów. Te są publikowane na oficjalnych stronach miasta, na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych, są też przekazywane za pośrednictwem radia, prasy czy telewizji. W związku z rosnącym poziomem wody w Odrze konieczne było dementowanie różnych plotek i fake newsów, które pojawiały się wśród mieszkańców.
- Roznoszenie nieprawdziwych wieści wprowadza tylko chaos informacyjny - mówił Maciej Wujec. - Nie zamykamy mostów, jest zamknięta obwodnica północna, która przechodzi przez polder Żelazna i ona będzie zamknięta prawdopodobnie przez kilka dni, dopóki ta fala kulminacyjna nie przejdzie przez Opole. Natomiast nie ma planów zamykania innych mostów czy przepraw, nie ma planów ewakuacji szkół, przedszkoli, bo też takie newsy się pojawiały. Wszystkie instytucje miejskie funkcjonują normalnie.

- Są informacje o tym, jak planowane są objazdy i jak jeździ komunikacja. Jeden z fake newsów dotyczył przerwania wałów na Metalchemie. Staramy się takie plotki na bieżąco dementować - dodaje wiceprezydent Opola.

Obecnie poziom wody w Odrze jest stabilny i wynosi 654 cm. - Jesteśmy uzależnieni od tego, co dzieje się w Raciborzu, tam w nocy delikatnie zwiększono zrzut wody, to się może przekładać na wzrost tej fali, ale cały czas poniżej przewidywanych 7 metrów - dodaje Maciej Wujec.

Władze miasta apelują do mieszkańców, aby nie zbliżać się do urządzeń technicznych, wodnych zabezpieczeń i obwałowań i nie wchodzić na poldery.
Maciej Wujec

Zobacz także

2024-09-19, godz. 12:53, Interwencja Radia Opole Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco pośredniczymy we wszelkich zgłaszanych nam w związku z powodzią sprawach… » więcej 2024-09-19, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Nocna walka o wały w Naroku. Wolontariusze ciepłymi posiłkami wspomagali ratowników [FILM] Okoliczni mieszkańcy, strażacy, żołnierze i wolontariusze przez wiele godzin nocnych pracowało nad umocnieniem wałów w miejscowości Narok w powiecie opolskim. Przez kilkanaście godzin ramię w ramię układali worki z piaskiem. Jak… » więcej 2024-09-19, godz. 11:55, Gospodarka Powódź podtopiła 9 oczyszczalni ścieków. Gość Radia Opole o zagrożeniach epidemiologicznych Na Opolszczyźnie nie działa w tej chwili 9 oczyszczalni ścieków. - To, kiedy wznowią pracę, zależy od tego, czy nie działają z powodu odcięcia zasilania, wyłączenia prądu, czy w skutek zalania - tłumaczył dziś (19.09) w Porannej… » więcej 2024-09-19, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Powstanie przeprawa tymczasowa w Głuchołazach. "Przygotowujemy teren" Głuchołazy przygotowują się do odbudowy przeprawy przez Białą Głuchołaską. Tę tymczasową, w ciągu remontowanej w mieście DK 40, zabrała powódź. » więcej 2024-09-19, godz. 11:34, Wiadomości z regionu "To jest nasza trzecia powódź". Wielka woda zniszczyła głuchołaskie firmy - Zaczynamy wszystko od nowa - mówią przedsiębiorcy z Głuchołaz, którzy stracili swoje firmy w wyniku powodzi. Wśród nich są właściciele sklepów, restauracji, kwiaciarni, aptek czy biur. Trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat… » więcej
75767778798081
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »